Hlavní obsah
cestovní pas Foto: magistrát FM

Před dovolenou je vhodné zkontrolovat si platnost cestovního pasu

Čas letních dovolených se blíží. Před cestou do zahraničí se doporučuje zkontrolovat dobu platnosti cestovního dokladu, případně občanského průkazu. Připomeňme si, že i děti musí mít při vycestování mimo Českou republiku vlastní cestovní doklad.

cestovní pas Foto: magistrát FM
Před dovolenou je vhodné zkontrolovat si platnost cestovního pasu

Do států Evropské unie, ale také do Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Islandu, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldavska a Srbska lze cestovat na občanský průkaz, a to i děti.

Žádosti o vydání občanských průkazů a cestovních pasů přijímají ve Frýdku-Místku úředníci v budově magistrátu na ulici Palackého v Místku, a to v pondělí a středu od 8 do 11:30 a od 12:15 do 17 hodin a ve čtvrtek od 8 do 11:30 a od 12:15 do 15 hodin. V loňském roce v období od května do srpna čekali lidé na přepážce v souvislosti s podáním žádosti nebo převzetím hotového cestovního pasu i několik hodin.

Rodiče jsou v případě podání žádostí o vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu pro děti do 5 let odbaveni přednostně. Klientům, kteří si chtějí doklady vyřídit mimo úřední dny, tedy v úterý nebo pátek, se nabízí možnost objednávky, a to telefonickou formou na čísle 558 609 455 nebo 558 609 458. Nejbližší volné termíny pro objednání se v současné době pohybují v horizontu jednoho týdne.

Lhůta pro vyřízení cestovního pasu nebo občanky je do 30 dnů a správní poplatek činí 600 korun, u dětí mladších 15 let to je 100 korun. Občanům, kteří potřebují urychleně vycestovat do zahraničí, lze vydat pas do 6 pracovních dnů. Doba platnosti je 10 let, v případě občanů mladších 15 let je doba platnosti 5 let. Správní poplatek za jeho vydání činí 4 000 korun, pro děti mladší 15 let 2 000 korun.

Od 1. července dojde ke změnám ve lhůtách i výši správních poplatků u cestovních pasů vydaných ve zkrácené lhůtě. Pas bude možné vydat již do 5 pracovních dnů a správní poplatek bude činit 3 000 korun a u dětí do 15 let 1 000 korun, což je méně než dosud. Možné bude také vydat cestovní pas do 24 hodin, poplatek bude činit v tomto případě 6 000 korun a u dětí do 15 let to budou 2 000 korun. Tento pas ale bude možné převzít pouze na Ministerstvu vnitra ČR v Praze.

Při vyřizování cestovních pasů není nutné navštívit úřad obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu, žadatelé se mohou obrátit na kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností v České republice, který jim podle místa jejich faktického pobytu vyhovuje. Zjednodušeně řečeno, o vydání pasu lze zažádat na kterémkoliv magistrátu v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků