Hlavní obsah
Foto: Jeroným Pražský 2016

Praha si připomene 600 let od upálení Jeronýma Pražského

Letos uplyne 600 let od upálení Jeronýma Pražského na kostnické hranici. Oslavy upálení této významné osobnosti českého středověku, která stála ve stínu Jana Husa, jsou součástí projektu Naše reformace.

Foto: Jeroným Pražský 2016
Praha si připomene 600 let od upálení Jeronýma Pražského

Letošní akce jsou součástí šestiletého projektu Českobratrské církve evangelické Naše reformace. „Jeho cílem je připomínat významná církevní výročí. Začali jsme v roce 2013, kdy uplynulo 400 let od vydání Bible kralické, a skončíme v roce 2018 oslavami k 100 letům existence Českobratrské církve evangelické,“ sdělil Gerhard Frey-Reininghaus, předseda komise, která akce připravuje.

Průvodcem letošního roku se stane 65 centimetrů vysoká loutka vyřezaná Janem Růžičkou. „Loutka má podobu Jeronýma Pražského, inspiraci řezbář našel ve vyobrazení této osobnosti v Richentalově kronice,“ uvedla mluvčí Českobratrské církve evangelické Jana Vondrová.

Vrcholem událostí spojených s výročím bude jednodenní festival 28. května na Střeleckém ostrově v Praze. Návštěvníci se mohou těšit na hudební kapely, loutkové divadlo nebo diskuzi o Jeronýmovi. Program zahájí bohoslužby. Chybět nebude ani program pro děti.

Českobratrská církev evangelická připravuje také další aktivity. „Budeme například promítat filmy v kostele u Martina ve zdi s následnou diskuzí s odborníky nebo chystáme malou brožuru o Jeronýmovi, jeho životě a odkazu. Vznikne také interaktivní test, ve kterém si lidé mohou ověřit znalosti o této osobnosti,“ přiblížila Jana Vondrová.

Jeroným Pražský se narodil okolo roku 1378. V roce 1398 dokončil studia na pražské univerzitě. Z Oxfordu přivezl do Prahy Wyclifovy nejdůležitější spisy. Přednášel na pařížské Sorbonně a na univerzitách v dnešním Německu a Rakousku. Podílel se na vydání dekretu Kutnohorského. Složil několik básní a „protest-songů“. Jako diplomat krále Václava IV. zavítal i do Jeruzaléma.

V dubnu 1415 přijel Jeroným i přes varování do Kostnice. „Po uvěznění a trýznivém mučení své názory odvolal. Ve znovuobnoveném procesu se přiznal k Husovým a Wyclifovým myšlenkám. Byl odsouzen církevním koncilem a 30. května 1416 upálen na stejném místě jako Hus,“ řekl Pavel Keřkovský, vyučující na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. 

Další informace: http://www.nase-reformace.cz/ a https://www.facebook.com/JeronymPrazsky2016/

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků