Hlavní obsah
Takto vypadalo srdce ze svíček pro Václava Havla v Praze 6 v roce 2013. Foto: Eva Mikešová

Praha 6: Při vzpomínce na Václava Havla budou lidé moci rozsvítit svíčku

Česká republika a celý svět si ve čtvrtek 18. prosince připomíná třetí výročí úmrtí Václava Havla. V Praze 6 se od 15:00 hodin na náměstíčku tvořeném souběhem ulic Kafkova, Kyjevská a Wuchterlova uskuteční vzpomínka na Václava Havla, kdy lidémohou přijít zapálit svíčku.

Takto vypadalo srdce ze svíček pro Václava Havla v Praze 6 v roce 2013. Foto: Eva Mikešová
Praha 6: Při vzpomínce na Václava Havla budou lidé moci rozsvítit svíčku

Václav Havel je od roku 2011 čestným občanem městské části Praha 6. Václav Havel se narodil 5. října 1936, zemřel 18. prosince 2011.

„Václav Havel je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších osobností, dalo by se říct ikon, moderní české historie. Popravdě řečeno z jeho jména naše republika dodnes těží, díky němu máme ve světě skvělou pověst, a to i navzdory přešlapům mnohých našich ostatních představitelů,” řekl Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6.

„Smutné a bohužel pro naši kulturu i trochu příznačné je, že doma si osobnosti Václava Havla a jeho odkazu vážíme mnohem méně, než by si zasloužil. Důkazem budiž například to, že ač strávil část svého života na Praze 6, nemá zde jediný, byť sebemenší, pomníček. S panem prezidentem jsem se setkal v životě jednou u něho v kanceláři ve Voršilské ulici, když udílel mému otci před odjezdem do USA rady a prosil ho o vyřízení pozdravů svým přátelům za oceánem. Na památku máme doma fotku, naše rodina s Václavem Havlem, o kterém si kadeřník ve Washingtonu DC, ke kterému ho vzal můj bratr, myslel, že je jeho dědeček,“ dodal Ondřej Kolář.

Václav Havel je spojen s Prahou 6 hned v několika svých životních obdobích. V 50. letech byl členem vodáckého oddílu mládeže v Sokole na Praze 6 (bývalý a současný Junák - svaz skautů a skautek ČR, středisko Šipka Praha 6). V 70. letech bydlel Václav Havel na Praze 6 (U dejvického rybníčku 4) a znovu se na Prahu 6 přestěhoval v roce 1994.

„Rozsviťme v den třetího výročí úmrtí prezidenta Václava Havla každý svou svíčku a vytvořme společně světelné srdce jako živou vzpomínku na čestného občana Prahy 6,“ říká jedna z iniciátorek vzpomínky Marcela Mikešová. Dodala, že v roce 2013 se této vzpomínky účastnilo téměř 70 lidí, věříme, že letos jich přijde mnohem více.

Václav Havel se narodil 5. října 1936. Politik, dramatik a spisovatel je jedním ze symbolů pádu komunismu a ve světě je znám i jako bojovník za lidská práva. V úřadu československého a posléze českého prezidenta strávil více než 12 let. V listopadu 1989 se Havel stal spoluzakladatelem Občanského fóra, hnutí, které s otřesenými komunisty vyjednalo konec jejich diktatury. Dne 29. prosince 1989 byl zvolen prezidentem Československa, o tři roky později se mu ale nepodařilo zabránit rozpadu státu. Od roku 1993 byl dvě funkční období prezidentem České republiky. Zemi vyvedl z Varšavské smlouvy a přivedl do NATO. Prosazoval i vstup do EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků