Hlavní obsah
Foto: archív KKFB ve Zlíně

Povídání o zpěvníku adventních písní zakončí vánoční čas ve zlínské knihovně

Beseda historika Pavla Koska o novém vydání zpěvníku adventních a vánočních písní ze 17. století zakončí vánoční čas v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Dalšími hosty budou spolueditoři knihy Marie Škarpová a Tomáš Slavický.

Foto: archív KKFB ve Zlíně
Povídání o zpěvníku adventních písní zakončí vánoční čas ve zlínské knihovně

Beseda s názvem Fridrich Bridelius: Jesličky/staré nové písničky se uskuteční ve středu 7. ledna od 17.00 v 15. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Kritická edice zpřístupňuje zpěvníček adventních a vánočních písní Jesličky. Staré nové písničky (1658), který sestavil jeden z nejvýznamnějších českých básníků Fridrich Bridelius SJ.

„Knižní publikace je první edicí prezentující tento barokní kancionál v úplnosti a ve všech třech základních dimenzích, tj. literární, hudební a jazykové. Písňové texty jsou editovány společně s notací, každá píseň je doprovázena textově a hudebně kritickými poznámkami, vysvětlivkami a diferenčním slovníkem,“ řekla ředitelka knihovna Zdeňka Friedlová s tím, že právě z této knihy četl před Vánocemi při tradičním čtení Vánoční řetěz zlínský spisovatel Antonín Bajaja.

Kniha obsahuje také Katalog písní kancionálu Jesličky, v němž je vyložen původ a proměny jak textové, tak hudební složky všech písní Jesliček, a trojici doprovodných studií, které interpretují tento zpěvník a písně v něm shromážděné v několika vybraných dobových kontextech.

Součástí publikace je zvukové CD s nahrávkou kompletního repertoáru Jesliček, které je samostatně neprodejné. Knihu vydalo nakladatelství Host v Brně.

Vstupné je 40 Kč, snížené vstupné 30 Kč. Beseda se uskuteční v 2. podlaží budovy 15, v sálu B.

Během ledna nabídne 14|15 BAŤŮV INSTITUT další zajímavé přednášky a besedy. Jejich anotace naleznou zájemci v programu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků