Hlavní obsah
Poslední srpnový víkend se v Jemnici koná posvícení. Foto: Jirka Prokeš

Poslední srpnový víkend se v Jemnici uskuteční Podolské posvícení

Po svátku svatého Bartoloměje se v Jemnici v Podolí každoročně koná Podolské posvícení. To letošní vychází na poslední srpnový víkend - tedy 26. a 27. srpna.

Poslední srpnový víkend se v Jemnici koná posvícení. Foto: Jirka Prokeš
Poslední srpnový víkend se v Jemnici uskuteční Podolské posvícení

Město Jemnice bylo po staletí rozděleno na dvě části - na Jemnici a Podolí. Podolí mělo svého rychtáře, který skládal účty jemnické vrchnosti. Svoji samosprávu a vlastní rozpočet mělo až do roku 1921.

Kostel sv. Jakuba v Podolí byl farním kostelem pro celou Jemnici až do roku 1658, kdy byla fara přenesena do města, a farním kostelem se stal kostel sv. Stanislava. To znamená, že v něm byli křtěni nově narození a uzavírali manželství obyvatelé celé Jemnice a okolí. Kostel obklopuje hřbitov, který byl a dodnes je společný pro obě části.

Posvícení se slaví o sv. Bartoloměji, z čehož někteří usuzují, že patronem původního kostela v Podolí, románské rotundy, byl světec tohoto jména. Kostel je pojmenován po svatém Jakubovi, který má svátek 25. července. Protože v této době byly žně v plném proudu a nebyl na oslavy čas, mohlo se z praktických důvodů posvícení slavit až v den zasvěcení kostela, tj. na sv. Bartoloměje.

Posvícení měla dvě části, a to část církevní, zpravidla to byla slavnostní mše, a části světské. Obyčejně se slavila o patrociniích kostelů a trvala tři dny. Zvali se na něj příbuzní a známí a lidé při nich utráceli peníze a zanedbávali práci.

To se nelíbilo císaři Josefu II. V rámci svých církevních reforem zavedl tzv. „císařské posvícení“, které se mělo konat ve všech farnostech v jeden den. Termín byl stanoven na třetí říjnovou neděli po sv. Havlu. Císař však byl velmi zklamán, protože císařské posvícení se slavilo ve většině farností, ale původní posvícení se slavit nepřestalo.

Program letošního posvícení se začne slavit v sobotu 26. srpna, kdy odpoledne děti a mládež nazdobí posvícenskou májku.

V podvečer od 19 hodin se sejdou lidé nejen z Podolí a za pomoci jemnických dobrovolných hasičů vztyčí na pravý břeh řeky Želetavky opentlenou májku.

Večer už v místní restauraci poteče pivo proudem. Letos k tanci a poslechu zahraje oblíbené znojemské duo Vasr Band. Vstup na zábavu je zdarma. Návštěvníci se také mohou těšit na bohatou tombolu.

Neděle patří již odpočinku a vydatnému obědu. Ještě předtím od 11. hodin se v kostele sv. Jakuba koná posvícenská mše svatá. Tu slouží jemnický farář Josef Brychta.

Pořadateli Podolského posvícení jsou město Jemnice a MO KDU-ČSL Jemnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků