Hlavní obsah
Účastníci ornitologických exkurzí MOS. Foto: Jiří Šafránek

Poslední letošní exkurze Moravského ornitologického spolku

Moravský ornitologický spolek - pobočka České společnosti ornitologické pořádá každoročně několik exkurzí do atraktivních míst s výskytem ptactva. Stalo se již tradicí, že poslední z exkurzí bývá na Tovačovských rybnících a štěrkovnách. Letos se cyklus exkurzí završí v sobotu 10. listopadu.

Účastníci ornitologických exkurzí MOS. Foto: Jiří Šafránek
Poslední letošní exkurze Moravského ornitologického spolku

Sraz účastníků exkurze je u sádek Hradeckého rybníka v Tovačově v 10.50 hodin. Z Přerova se je možné dostat do Tovačova autobusem, který odjíždí z autobusového nádraží ze stanoviště č. 16 v 10.00 hodin. Vedoucím exkurze je zkušený ornitolog Adolf Goebel.

Účastníci se krátce zastaví na Křenovském rybníce a následně se přesunou na Hradecký rybník. Opozdilí zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi tohoto rybníka.

Rybníky po výlovu mají nízkou hladinu vody a rozsáhlé plochy bahna. Právě to přitahuje různé druhy ptáků jak z místních populací, tak i z protahujících hejn. O uplynulém víkendu zaznamenali ornitologové v Tovačově sedm druhů racků, mimo jiné i dva mladé racky tříprsté. Jedná se teprve o jejich desátý známý výskyt v Tovačově.

Tito rackové obývají skalnaté mořské pobřeží a ostrovy severní Evropy a ve vnitrozemí se objevují velice vzácně. Vzhledem k hojnosti jejich potravy, malých rybek, je naděje, že se zde ještě zdrží.

Mimo nich se v současnosti na rybnících objevují minimálně dva orli mořští, stovky čejek chocholatých, hejna protahujících hus a bylo zaznamenáno i několik jespáků obecných a bekasin otavních.

Za vhodných podmínek se účastníci zastaví i na štěrkopískovnách v Anníně, kde se v minulých dnech objevily dva druhy potáplic - potáplice severní a potáplice malá. Tyto druhy severských ptáků velikosti husy se u nás objevují vzácně na tahu v malých počtech. Za špatného počasí se exkurze nekoná. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků