Hlavní obsah
Zleva: starosta města Poličky Jaroslav Martinů, místostarosta Antonín Kadlec, velvyslanec Hynek Kmoníček a ředitelka muzea Pavla Juklová. Foto: Alena Zavoralová

Polička získala osobní korespondenci slavného skladatele a rodáka Bohuslava Martinů

Minulý týden zažilo královské věnné město Polička jednu z výjimečných událostí, týkajících se jejího nejslavnějšího rodáka. Velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček předal poličskému muzeu unikátní dopisy, které psal jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů a klasiků hudby 20. století.

Zleva: starosta města Poličky Jaroslav Martinů, místostarosta Antonín Kadlec, velvyslanec Hynek Kmoníček a ředitelka muzea Pavla Juklová. Foto: Alena Zavoralová
Polička získala osobní korespondenci slavného skladatele a rodáka Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů (1890 – 1959) se znal s varhaníkem a violoncellistou Frankem Rybkou od roku 1925. Soubor dopisů, které poličské muzeum přijalo do svých sbírek, pocházejí z let 1941 až 1959 a vypovídají mnohé o osobním životě i tvorbě skladatele. Dopisy se poličskému muzeu rozhodl věnovat syn adresáta dr. Fr. James Rybka se svými sourozenci.

„Plním slib, který jsem dal 28. října loňského roku rodině Rybkových, že při první vhodné příležitosti do Poličky dorazím, dohlédnu na jejich předání,“ uvedl velvyslanec Hynek Kmoníček při předání vzácného souboru rukopisů starostovi Poličky Jaroslavu Martinů a ředitelce muzea Mgr. Pavle Juklové.

„Dopisy ze 40. let vyznívají, jako kdyby byly psané včera. Je to ojedinělý náhled do jeho osobního a přátelského života v Americe. V jednom dopisu například popisuje, jak ho posedla strašná lenost, kvůli které se mu nechce ani komponovat,“ dodal s úsměvem Kmoníček.

Unikátním a ojedinělým darem se nyní budou zabývat nejen odborníci z poličského muzea. „Dopisy se musí nejprve zaevidovat, přepsat a zdigitalizovat. V budoucnu plánujeme jejich vydání. Doufáme, že nám osvětlí období skladatele, které nemáme dostatečně zmapováno,“ uvedla muzikoložka muzea doc. Monika Holá.

„Mimo jiné máme v muzeu uloženu unikátní sbírku notových i nenotových autografů. Vzhledem k tomu, že Martinů strávil více než polovinu života v zahraničí a živil se téměř výhradně komponováním hudby, množství dochovaných notových i nenotových autografů, fotografií a korespondence je ve srovnání s ostatními autory mimořádně vysoké,“ dodala.

Oficiální předání proběhlo ve čtvrtek 29. března v hudebním sále muzea. Veřejnosti budou rukopisy představeny v rámci tematické besedy 23. května od 18.00 hodin jako doprovodná akce Martinů festu, taktéž v centru. Během besedy se seznámíte s rámcovým obsahem dopisů, okolnostmi jejich vzniku, ale také s osudy jejich protagonistů. Originály dopisů bude možné si v rámci této akce prohlédnout na vlastní oči.

„Velice děkuji a oceňuji nevšední dar od rodiny Rybkových žijících v USA, kterým je soubor stovky dopisů, které psal největší poličský rodák, hudební velikán Bohuslav Martinů svému příteli Františku Rybkovi. Tímto nezištným darem zásadním způsobem rozšiřujeme jedinečnou sbírku dokumentů, které naše město vlastní a které vyprávějí a dokumentují život a dílo jednoho z největších hudebních skladatelů 20. století,“ komentuje přijetí dopisů starosta města Jaroslav Martinů.

Po skončení oficiální části předání rukopisů, které proběhlo za velkého zájmu médií, si velvyslanec Hynek Kmoníček prohlédl expozici Barevný svět Bohuslava Martinů. Poté vystoupal schody do věže kostela sv. Jakuba a navštívil rodnou světničku slavného poličského rodáka. Společně se starostou a místostarostou města Poličky se poklonil památce Bohuslava Martinů u jeho hrobu na hřbitově sv. Michala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků