Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Vratislav Konečný

Podvodníci zneužívají seniory stále stejným trikem: Váš vnuk potřebuje peníze!

Drzost gaunerů nezná mezí, hlavně že se dostanou bezpracně k penězům, které většinou propijí nebo prohrají na automatech. Stále častěji se zaměřují na seniory, kteří ale jako by byli hluší a slepí k četným varováním i ze strany policie. Někdy naivně odevzdávají své celoživotní úspory.

Ilustrační foto Foto: Vratislav Konečný
Podvodníci zneužívají seniory stále stejným trikem: Váš vnuk potřebuje peníze!

Policistům Středočeského kraje je nahlášeno již několik případů, kdy neznámí pachatelé kontaktují seniory většinou prostřednictvím pevné linky a vydávají se za vnuka, který se dostal do finančních potíží.

Pachatelé si záměrně vybírají seniory, neboť jsou pro ně snadnou obětí. Po telefonu přesně nedokáží rozpoznat, zda se skutečně nejedná o jejich příbuzného a už vůbec nečekají lest v podobě podvodníků, kteří se z nich snaží vylákat peníze.

Ze seniorů vytáhnou velké částky

„Scénář je všech případech totožný. Poté co přesvědčí seniora, že se jedná o jeho vnuka a získá jeho důvěru, pod různými záminkami, které mění, požaduje půjčku většího finančního obnosu. Seniorovi zároveň sdělí, že si pro peníze nemůže přijet sám a že obálku s připraveným obnosem má předat řidiči taxislužby, který bude čekat před jeho bydlištěm. Senior je instruován tak, aby připravil dvě obálky s finanční hotovostí, v jedné má být půjčka v řádech většinou několik set tisíc korun pro „vnuka“, ve druhé, několik tisíc korun pro řidiče taxi. Peníze jsou nakonec předány do rukou podvodníků,” sdělila mluvčí Policie ČR Beroun Marcela Pučelíková.  

Policisté vybízejí k pomoci i taxikáře

Vylákání peněz ze seniorů se děje na celém území republiky. Nejsou ale poznatky, že by řidiči taxislužby byli spolupachateli podvodníků, kteří si je za tímto účelem objednají.

Mohou ale pomoci při objasnění této závažné trestné činnosti, policisté je proto žádají o pomoc, pokud by pojali podezření, že mohou být nápomocni napomáhání trestné činnosti. 

Senioři, nebuďte důvěřiví! 

„Prevence je v tomto případě jediná – zavolat na telefonní číslo skutečného příbuzného a ověřit si, zda opravdu mluvili s ním a v žádném případě nepředávat peníze cizímu člověku. Věrohodnost legend podvodníků dosahuje velkého procenta úspěšnosti v podobě získané důvěry poškozených, byť si předem většina lidí řekne, že se jim nic takového nemůže stát,” dodala Marcela Pučelíková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků