Hlavní obsah
Krajská hospodářská komora Zlínského kraje sídlí ve 23. budově továrního areálu ve Zlíně. Foto: Archív zlínského magistrátu

Podnikatelskou misi do Peru chystá zlínská krajská hospodářská komora

Na přelomu března a dubna připravuje Krajská hospodářská komora Zlínského kraje ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Limě podnikatelskou misi českých firem do Peru.

Krajská hospodářská komora Zlínského kraje sídlí ve 23. budově továrního areálu ve Zlíně. Foto: Archív zlínského magistrátu
Podnikatelskou misi do Peru chystá zlínská krajská hospodářská komora

Najít vhodného obchodního partnera nebo nové odbytiště pro své výrobky, případně nové pracovní příležitosti – to vše mise může pomoci vyřešit. Program je přizpůsoben požadavkům účastníků obou stran a bude se skládat z obchodních seminářů, individuálních obchodních setkání, prezentací a návštěv vybraných podniků.

Proč rozvíjet podnikatelské vztahy právě z Peru? „Peru je jedním ze států Pacifické aliance, která vznikla v dubnu roku 2012, členy jsou kromě Peru také Mexiko, Kolumbie a Chile. Toto uskupení podporuje volný pohyb zboží, služeb, investic i pracovních sil a společně koordinuje obchod. V současnosti představuje 8. největší ekonomiku světa. Evropská unie navíc s Peru a Kolumbií podepsala v roce 2012 dohodu o volném obchodu. Aby mohli naši podnikatelé co nejvíce těžit z výhod, které dohoda nabízí, naprostá většina ustanovení se již začala předběžně provádět – konkrétně s Peru od 1. března 2013,“ vysvětlila koordinátorka mise z Centra pro mezinárodní spolupráci KHK ZK Bohdana Konečná.

„V praxi to znamená, že vstupem dohody v platnost bylo zproštěno celní povinnosti více než 90 procent položek vzájemné obchodní výměny. Nabízí se rovněž snadnější přístup k veřejným zakázkám,” dodala Konečná.

Peru představuje pro české a moravské firmy velký potenciál především v sektoru těžby a zpracování minerálů, stavebnictví a energetickém průmyslu. Dalšími perspektivními obory jsou papírenský, potravinářský, chemický nebo farmaceutický průmysl. Zajímavé projekty jsou připravovány v oblasti ochrany životního prostředí. Velkým přínosem pro Peru jsou aplikace nových technologií v oblasti zalesňování, obnovitelných zdrojů energie, čištění odpadních vod atd.

„Velké objemy zahraničních investic lze očekávat do rozvoje infrastruktury – rozšiřování, přístavů, výstavby a vybavení letišť, silnic, železnic a autobusové dopravy,“ uvedla Bohdana Konečná.

O misi projevilo zájem více než deset firem z celé České republiky z různých průmyslových odvětví, především z oblasti stavebnictví, elektronického nebo potravinářského průmyslu. Úspěšný byl projekt ekonomické diplomacie, díky kterému získala KHK ZK finanční příspěvek na realizaci podnikatelské mise.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků