Hlavní obsah

Podnikatelskou misi do Peru chystá zlínská krajská hospodářská komora

Novinky, Blanka Kovandová

Na přelomu března a dubna připravuje Krajská hospodářská komora Zlínského kraje ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Limě podnikatelskou misi českých firem do Peru.

Foto: Archív zlínského magistrátu

Krajská hospodářská komora Zlínského kraje sídlí ve 23. budově továrního areálu ve Zlíně.

Článek

Najít vhodného obchodního partnera nebo nové odbytiště pro své výrobky, případně nové pracovní příležitosti – to vše mise může pomoci vyřešit. Program je přizpůsoben požadavkům účastníků obou stran a bude se skládat z obchodních seminářů, individuálních obchodních setkání, prezentací a návštěv vybraných podniků.

Proč rozvíjet podnikatelské vztahy právě z Peru? „Peru je jedním ze států Pacifické aliance, která vznikla v dubnu roku 2012, členy jsou kromě Peru také Mexiko, Kolumbie a Chile. Toto uskupení podporuje volný pohyb zboží, služeb, investic i pracovních sil a společně koordinuje obchod. V současnosti představuje 8. největší ekonomiku světa. Evropská unie navíc s Peru a Kolumbií podepsala v roce 2012 dohodu o volném obchodu. Aby mohli naši podnikatelé co nejvíce těžit z výhod, které dohoda nabízí, naprostá většina ustanovení se již začala předběžně provádět – konkrétně s Peru od 1. března 2013,“ vysvětlila koordinátorka mise z Centra pro mezinárodní spolupráci KHK ZK Bohdana Konečná.

„V praxi to znamená, že vstupem dohody v platnost bylo zproštěno celní povinnosti více než 90 procent položek vzájemné obchodní výměny. Nabízí se rovněž snadnější přístup k veřejným zakázkám,” dodala Konečná.

Peru představuje pro české a moravské firmy velký potenciál především v sektoru těžby a zpracování minerálů, stavebnictví a energetickém průmyslu. Dalšími perspektivními obory jsou papírenský, potravinářský, chemický nebo farmaceutický průmysl. Zajímavé projekty jsou připravovány v oblasti ochrany životního prostředí. Velkým přínosem pro Peru jsou aplikace nových technologií v oblasti zalesňování, obnovitelných zdrojů energie, čištění odpadních vod atd.

„Velké objemy zahraničních investic lze očekávat do rozvoje infrastruktury – rozšiřování, přístavů, výstavby a vybavení letišť, silnic, železnic a autobusové dopravy,“ uvedla Bohdana Konečná.

O misi projevilo zájem více než deset firem z celé České republiky z různých průmyslových odvětví, především z oblasti stavebnictví, elektronického nebo potravinářského průmyslu. Úspěšný byl projekt ekonomické diplomacie, díky kterému získala KHK ZK finanční příspěvek na realizaci podnikatelské mise.

Reklama

Výběr článků

Načítám