Hlavní obsah
Jižní část Sedmihoří Foto: Jan Kaše

Podaří se někdy odhalit tajemství Sedmihoří?

Nedaleko Horšovského Týna na Domažlicku se v téměř zapomenuté krajině nachází přírodní park Sedmihoří. Tato lokalita již v době pravěku sehrála významnou úlohu v životě tehdejších lidí a do dnešní doby je opředena tajemstvím.

Jižní část Sedmihoří Foto: Jan Kaše
Podaří se někdy odhalit tajemství Sedmihoří?

Název Sedmihoří byl pravděpodobně odvozen od počtu kopců, které se v této lokalitě nachází. Nutno podotknout, že těch kopců a kopečků je zde trochu více. Každopádně mezi hlavní a rozhodující vrcholy patří Chlum (610 m), Racovský vrch (619 m), Stinný vrch (545 m), Rozsocha (600 m), Křakovský vrch (563 m).

Pravěká hradiště

Výhodná a strategická poloha učinila ze Sedmihoří lokalitu, která již v době pravěku upoutala pozornost lidí. Nacházela se zde hradiště, například na Chlumu, Racovském vrchu či na vrchu Rozsocha.

„Archeologové zvažovali, zda na vrcholu Rozsochy měli Keltové jakési strážiště. Není vyloučeno, že se mohlo jednat o provizorní útočiště mezi skalami, místo ale mohlo plnit kultovní funkci. Tajuplnost skalního bludiště dodnes vybízí k zahloubání duše a meditacím," uvádí Jiří Waldhauser v knize Keltské Čechy.   

U ručiček

Přesně tak je nazýváno místo, kde stojí obrovský žulový balvan, v němž jsou vytesány dvě dlaně směřující k sobě. Podle pověsti byly údajně vytesány dvěma sedláky jako symbol usmíření. Na kamenu jsou i další nápisy a znaky, je tedy možné, že zde došlo ještě k dalším událostem.

Podle psychotronika Pavla Kozáka ale není tento kámen ničím zvláštní a energii v něm rozhodně nemáme hledat.

„…má ji však na rozdávání kámen na druhé straně cesty. Zdá se, že právě u něj probíhaly obřady kultu Otce Nebes“, uvádí v knize Tajemná místa Plzeňska.

„Vypnuté“ Sedmihoří

Tato lokalita i v dnešní době vyvolává řadu otázek. K čemu vlastně v době pravěku Sedmihoří sloužilo? Byla zde kultovní místa nebo snad celé posvátné okrsky? Má souvislost se záhadnými kruhy u nedaleko Horního Metelska?

Někteří badatelé se do Sedmihoří opakovaně vrací, avšak některá tajemství zůstanou asi ještě dlouho neodhalena.

„Ale pochopit a rozklíčovat celé Sedmihoří je těžký úkol. Rozhodně netvrdím, že se nám to vše podařilo… Některá místa vyžadují spolupráci více osob, případně pravděpodobné spouštění na dálku. Celé Sedmihoří nám připadalo jaksi vypnuté, ´nahodit ho´ je práce pro velkou a koordinovanou skupinu,“ uvádí Jiří Škaloud na webových stránkách www.putujici.cz.

Se zajímavou myšlenkou pak přichází Pavel Kozák, který se domnívá, že rondely poblíž Horního Metelska jsou potenciálními zdroji různých typů energií.

„Když byly - ať pro jakýkoliv účel - uvedeny druidy do chodu, geometrická přímka spojující kruhy s Jedlovým vrchem se stala energetickou a síly jí proudily přes Jedlový vrch dále. Snad na Chlum nebo jinam, možná kamsi do tajemného středu Sedmihoří," píše Pavel Kozák v knize Tajemná místa Plzeňska.  

Sedmihoří zřejmě ještě nevydalo veškerá tajemství, která ukrývá. Otázkou je, zda vůbec budeme někdy schopni je odhalit a správně pochopit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků