Hlavní obsah
Vzniklý prostor nabídne místo pro setkávání a odpočinek. Foto: DEPO2015

Pod střechou plzeňské kreativní zóny DEPO2015 vznikne stálá tržnice

Plzeňské DEPO2015 chystá nový projekt – na podzim 2018 se otevře v krásné industriální hale z 30. let stálá Tržnice DEPO s farmářskými a řemeslnými obchůdky i sezónními stánky.

Vzniklý prostor nabídne místo pro setkávání a odpočinek. Foto: DEPO2015
Pod střechou plzeňské kreativní zóny DEPO2015 vznikne stálá tržnice

Vzniklý prostor nabídne místo pro setkávání a odpočinek, budou se zde konat trhy, workshopy, přednášky a další akce, zaměřené na zdravý životní styl, ekologii i design. Místo ozdobí dílo Maxima Velčovského Slunečnice. Tržnice se přirozeně propojí s dalšími aktivitami v DEPO2015, především s komunitní zahradou PěstírnaDEPO a s otevřenou řemeslnou dílnu Makerspace.

Bývalá vozovna městských dopravních podniků, kreativní zóna DEPO2015, nyní hostí festivaly, kulturní i sportovní akce, interaktivní výstavy, sdílený prostor pro začínající podnikatele, umělecké ateliéry, stepařské studio či Predator Gym. Na oblast gastronomie byly dosud zaměřené především oblíbené Street Food Markety, na které pravidelně míří tisíce návštěvníků. Velký zájem o tento festival pouličního občerstvení provozovatele Depa částečně inspiroval.

„Ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, Plzeňané jasně řekli, že tržnici chtějí. Měla by být nízkonákladová a s pestrou nabídkou. V našich zeměpisných šířkách nemůžeme očekávat čerstvou zeleninu a ovoce po celý rok, tržnice v Depu bude proto kombinovat čerstvé sezónní produkty s designem, službami i zajímavými akcemi,” uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

V nové tržnici bude místo pro stálý provoz farmářského obchodu, obchodů bez obalu, květinářství, design shopů, ale i pro další služby, které mají blízko ke gastronomii či řemeslu. „Rádi bychom, aby tu své místo našlo např. brašnářství, rámařství, holičství a další zajímavé či netradiční obory,” řekl Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015. Pro zájemce budou připraveny různé prostory od lodních kontejnerů, přes takzvaný Skleník až po designové dřevěné stánky na akce.

Tržnice se dálle například přirozeně propojí s aktivitami PěstírnyDEPO – komunitní zahrady, kterou na nádvoří provozuje spolek Pěstuj prostor. Kromě možnosti vypěstovat si v obřích betonových květnících vlastní bylinky a zeleninu, nabízí Pěstírna také Zahradnický klub, tematické přednášky a workshopy.

„Lidem stále více záleží na kvalitě a původu potravin, které konzumují. V Depu si je již několik let mohou vypěstovat v komunitní zahradě – věřím, že tržnice teď tuto nabídku značně rozšíří,” říká Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor.

Plánovaný program tržnice zahrnuje akce zaměřené na sezónní potraviny. Například v době úrody brambor bude k dispozici široká nabídka od různých prodejců a lidé budou moci pohodlně zaparkovat a nakoupit i větší množství na uskladnění. Připraveny budou zároveň také workshopy pro děti a tematická gastronomie, například škubánky. Toto zaměření bude, vedle umístění tržnice v kryté hale, jedním z hlavních rozdílů oproti farmářským trhům, které se konají na náměstí Republiky a se kterými bude Depo spolupracovat právě na tematických akcích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků