Hlavní obsah
Žerotínský erb

Po stopách Žerotínů se vydají ve Valašském Meziříčí

Na I. nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí bude k vidění celostátní putovní výstava Po stopách Žerotínů. Vernisáž výstavy se uskuteční 8. dubna v 18 hodin přímo na nádvoří zámku, kde bude volně přístupná veřejnosti až do 27. května.

Žerotínský erb
Po stopách Žerotínů se vydají ve Valašském Meziříčí

Výstavu Po stopách Žerotínů, kterou návštěvníkům ve Valašském Meziříčí přináší Muzejní a galerijní centrum, připravilo v roce 2013 statutární město Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově v rámci projektu Stopami Žerotínů.

Putovní výstava připomíná významný šlechtický rod Žerotínů, jeho dějiny, přední osobnosti a zejména přehled původních sídel jednotlivých větví rodu. Původně byla tvořena 12 panely a v průběhu let se rozrostla až na současných 21 panelů.

Ty pojednávají o zajímavých a velmi bohatých žerotínských dějinách, od jejich počátků až do dnešních dnů. Rod Žerotínů představí jako majitele panství a hospodáře, ale také jako stavitele, politiky, válečníky, diplomaty, ochránce církve a mecenáše.

Výstava dosud projela mnoho českých měst, která jsou s působením Žerotínů spjata. Namátkou jsou to Přerov, Břeclav, Rosice, Strážnice, Moravská Třebová, Šumperk či Zábřeh. Ve Valašském Meziříčí své putování nekončí, v nejbližších měsících zamíří do Náměšti nad Oslavou, Loučné nad Desnou a Holešova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků