Hlavní obsah
Foto: www.plzen.eu

Plzeňské Slavnosti svobody zakončila vzpomínka u pomníku Díky, Ameriko!

Krátký vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko! v Plzni symbolicky zakončil ve středu 6. května Slavnosti svobody, jimiž si Plzeň připomíná letošní 75. výročí svého osvobození americkou armádou.

Foto: www.plzen.eu
Plzeňské Slavnosti svobody zakončila vzpomínka u pomníku Díky, Ameriko!

Plánované velké oslavy se tento rok kvůli pandemii koronaviru nekonaly, Plzeň místo nich nabídla v neděli 3. května speciální sedmihodinové živé vysílání. Do dnešního dne jej zhlédlo přes 60 tisíc lidí.

I další tradiční pietní akty v různých částech Plzně, kterými si město připomíná oběti válek, se konaly v uplynulých dnech jen v omezeném počtu zástupců města Plzně a dalších subjektů bez účasti široké veřejnosti.

Vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko! bývá tradičně vyvrcholením oslav, účastní se ho obvykle američtí i belgičtí veteráni a zástupci amerického i belgického velvyslanectví, přicházejí stovky lidí. Letos se uskutečnil jen v komorním obsazení, z vedení města Plzně byli přítomni primátor Martin Baxa, náměstek Michal Vozobule a radní Lucie Kantorová a Vlastimil Gola.

Vzpomínkový akt město přenášelo živě na svém Facebooku a YouTube, aby zprostředkovalo možnost být u daného okamžiku i všem Plzeňanům.

Primátor Martin Baxa ve svém krátkém projevu zalitoval, že pandemie koronaviru zhatila plány města na velkolepé oslavy. Zmínil, že se přesto uskutečnily pietní akty na místech, která jsou spojena s připomenutím hrdinů a obětí II. světové války, a především se odvysílalo unikátní sedmihodinové pásmo Slavnosti svobody on-line.

Kromě poděkování válečným hrdinům za osvobození rovněž slíbil, že v roce 2021 se uskuteční Slavnosti svobody v tom rozsahu, jaký byl plánován na letošní rok. Vyjádřil naději, že v květnu 2021 bude město moci přivítat nejvzácnější hosty oslav, tedy americké a belgické veterány, kteří přinesli Plzni svobodu.

Květiny k pomníku ve středu 6. května v podvečer položili také velvyslanec Spojených států amerických Stephen B. King a velvyslanec Belgie Grégoire Nicolas A. Cuvelier.

Kromě vzpomínky u Díky, Ameriko! uctila ve středu 6. května Plzeň i belgické vojáky položením květin k desce na schodišti plzeňské radnice, která připomíná účast belgického 17. střeleckého praporu při osvobozování Plzně v květnu roku 1945.

Deska z roku 1995 je jediný památník v Plzni věnovaný pouze belgickým vojákům. Každý rok se u něj při Slavnostech svobody scházejí belgičtí veteráni i představitelé Belgie. Květiny letos poslali i zástupci amerických veteránů či belgický velvyslanec, za město Plzeň je položila náměstkyně primátora Eliška Bartáková

Slavnosti svobody měly původně trvat od 1. do 6. května, vedení města je muselo v polovině března zrušit. Ve stejném rozsahu, jak bylo plánováno, je přesunulo na rok 2021 jako oslavy 75./76. výročí. Mají se konat od 6. do 9. května 2021.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků