Hlavní obsah

Plzeň přivítá začátek prázdnin romskými rytmy. Již potřetí bude hostit AraFest

V Plzeňském kraji žije početná romská komunita. Odhadem 30 tisíc místních Romů ještě před třemi lety nemělo ve svém regionu žádný kulturní svátek - změnil to až festival AraFest, který se v Plzni koná již potřetí pod taktovkou organizace AraArt.

Plzeň přivítá začátek prázdnin romskými rytmy. Již potřetí bude hostit AraFest

Pravděpodobně největší událostí nadcházejícího festivalu je první veřejné vystoupení obnovené kapely Kale. Před lety spolu s frontmankou Věrou Bílou dobývali koncertní pódia světového významu, desky, které natočili společně s nedávno zesnulou legendou romské hudby, vyšly v 11 zemích.

Nyní se rozhodli obnovit aktivní koncertování a ke spolupráci oslovili také výraznou tvář slovenské hudební scény, populární romskou zpěvačku Gitanu. V novém kabátu se tedy poprvé představí právě na plzeňském AraFestu, kde odstartují pravděpodobně nejen letní koncertní tour.

Další interpretku, Martinu Balogovou, si z televizních obrazovek budou pamatovat hlavně čeští diváci. Před lety ve vůbec prvním ročníku české Superstar svým obrovským hlasem ohromila širokou veřejnost. Spojení světa romské a neromské kultury reprezentuje také herec a zpěvák David Kraus, který vystoupí společně s hudebním projektem Gypsy Brothers.

Takřka na poslední chvíli přijala pozvání festivalu také fenomenální romská kapela ze Slovenska vystupující pod názvem Lomnické čhave, která momentálně žije svůj americký sen. Členové tohoto hudebního uskupení pocházejí z malé východoslovenské osady Velká Lomnica, ale dnes jsou mezi příznivci word music populárním jménem. Vystupovali dvakrát na prestižním slovenském festivalu Pohoda a dokument Kapela, který o nich natočil režisér Ladislav Kaboš, byl s úspěchem uveden na několika filmových festivalech, včetně Jednoho světa.

„Myslíme si, že úkolem umění je inspirovat lidi a propojovat je navzájem. Na našem festivalu se děje obojí. Pro spoustu mladých romských muzikantů a tanečníků může být festival pomyslným odrazovým můstkem pro to, aby se naplno pustili do realizace svých snů. Navíc se tu potkají se spoustou velmi různorodých lidí, Romů i neromů, kteří společně sdílejí hlavně vášeň pro skvělou muziku a taneční rytmy,“ vysvětluje ředitel AraArt a dramaturg festivalu David Tišer.

Letošní AraFest ovšem nebude jen o hudbě a koncertech. K vidění bude mimo jiné fotografická výstava FUTUROMA z dílny putovní romské galerie Phundrado Vudar (Otevřené dveře), pro milovníky pohybu je připraven taneční workshop. To vše na různých místech v Plzni.

„Lidé v Plzni narazí na festivalové akce U Branky, ve Smetanových sadech nebo na Mlýnské strouze. Naše ostrůvky romské kultury - ARA ISLANDS - si i díky jejich skvělé atmosféře zamiluje každý,“ dodal Tišer.

Festival se bude konat o prodlouženém červencovém víkendu od čtvrtka 4. do soboty 6. července v Plzni na několika různých stanovištích.

Další informace jsou dostupné na webu a  FB události AraArt.

Web: https://www.araart.cz/
FB: https://www.facebook.com/araart.cz/ 
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCgMs4j1t2IKxOloGIyuwjrQ 
Instragram: https://www.instagram.com/ara_art_cz/?hl=cs 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků