Hlavní obsah
Foto: Miroslav Knotek

Plzeň hlásí: nový mobilní protipovodňový systém je připraven

Ve středu se v plzeňských Doudlevcích konala ukázka nasazení nového unikátního systému mobilní protipovodňové zábrany Tiger Dam, kterou předvedly jednotky SDH v prostoru mostu přes řeku Radbuzu na jejím levém břehu, na území ohraničeném ulicemi Mostní, Ostrovní a Mlýnské nábřeží.

Foto: Miroslav Knotek
Plzeň hlásí: nový mobilní protipovodňový systém je připraven

O zakoupení tohoto systému usiloval plzeňský centrální obvod již v minulosti, a tak se spolu s městem Plzní a Městským obvodem Plzeň 2 podílel na jeho financování.  

„Po zkušenostech z minulých povodní jsme iniciovali nákup systému Tiger Dam (na nákupu jsme se i podíleli), což je mobilní hráz sestavená do trojúhelníkové konstrukce z vinylem potažených tubusů o průměru 48 centimetrů,” informoval starosta centrálního obvodu Radislav Neubauer.

Mobilní protipovodňový systém by měl pomoci hasičům z dobrovolných jednotek při včasné reakci na blížící se vysokou vodu a tím ochránit majetek obyvatel. Ve třetím plzeňském obvodu je právě lokalita v Ostrovní ulici jednou z nejohroženějších.  

„Tubusy se naplňují přímo povodňovou vodou nebo vodou z jiných zdrojů a hráz tak může být postavena v různých výškách až do minimálně 2 metrů v délce od 15 metrů do několika kilometrů,” upřesnil Radoslav Škarda, první místostarosta MO Plzeň 3.  

„Tento systém plně předčí dosavadní praxi s pytli naplněných pískem, neboť jeden 15metrový tubus o výšce 45 cm nahradí 500 pytlů s pískem a je naplněn vodou za 90 vteřin. Zvýší se tak akceschopnost, dále kvalita protipovodňové zábrany, a to vše při srovnatelných pořizovacích nákladech,” dodal David Procházka, místostarosta plzeňského centrálního obvodu.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků