Hlavní obsah
3D planetárium klade, stejně jako současná Techmania, velký důraz na interaktivitu. Foto: Techmania Science Center

Planetárium plzeňské Techmanie nabídne 3D projekce také na speciálním globu

V připravovaném plzeňském planetáriu probíhá v těchto dnech instalace projekčního globu zvaného Science on a Sphere. Jedná se o interaktivní trojrozměrný model, na nějž bude možné ve vysoké kvalitě promítat filmy např. s astronomickou nebo meteorologickou tematikou.

3D planetárium klade, stejně jako současná Techmania, velký důraz na interaktivitu. Foto: Techmania Science Center
Planetárium plzeňské Techmanie nabídne 3D projekce také na speciálním globu

"Do prostoru malé kupole planetária byla již pomocí tří ocelových lan zavěšena vlastní projekční koule o průměru 1,8 metru, dnes probíhá instalace dalších komponentů. V následujících dnech se zaměstnanci budoucího planetária budou s technologií podrobně seznamovat," uvedl ve středu Mgr. Tomáš Meiser, budoucí kurátor expozice Vesmír.

První 3D planetárium v České republice tak nenabídne jen trojrozměrné projekce na kulovou plochu, ale i projekce na globus Science on a Sphere, jenž využívá vysoce profesionální snímky amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

3D planetárium klade, stejně jako současná Techmania, velký důraz na interaktivitu, tedy na osobní zapojení návštěvníka do hry s expozicemi. Pomocí dotykového displeje tak budou moci návštěvníci 3D planetária sami zvolit filmy, které si na projekční globus pustí.

"Techmania od listopadu nabídne mj. fascinující projekce střídání dne a noci, efektivní snímky o tsunami či zemětřesení nebo detailní pohledy na povrchy jednotlivých planet. Vše je koncipováno populárně vzdělávací formou, ukážeme např. příběh boty v oceánu, který vysvětluje princip oceánských proudů," uvedl vývojář programu 3D planetária Jakub Toman.

Kromě trojrozměrných projekcí ve velké kupoli a právě instalovaného globu Science on a Sphere v malé kupoli se součástí 3D planetária stane i originální expozice Vesmír. Kompletní nabídku představí Techmania v den otevření 3D planetária, tedy již letos 4. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků