Hlavní obsah
Petra Hapková Foto: archív autora

Petra Hapková se učila samovyšetření prsou

Pražské nákupní centrum Fénix se po roce opět stalo místem, kde se ženy a dívky mohou naučit samovyšetření prsu. Jeho správný postup si vyzkoušela i Petra Hapková, dcera nedávno zesnulého hudebního skladatele Petra Hapky.

Petra Hapková Foto: archív autora
Petra Hapková se učila samovyšetření prsou

Edukativní stánek obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius se 26. května po roce vrátil do nákupního centra Fénix. Jednou z prvních žen, která zde prošla „školením“, byla i Petra Hapková. Rozhodla se jít příkladem ostatním ženám protože, ve svém okolí se s rakovinou setkává často a už v minulosti s ní měla nepříjemnou zkušenost.

„V osmnácti letech onemocněl můj první přítel a já jsem stála při něm a podporovala ho,“ říká Petra Hapková a doplňuje: „Teď když právě léčbou rakoviny prsu prochází moje blízká kamarádka a toto téma se mě opět citlivě dotýká, jsem se chtěla dozvědět co nejvíc informací.“  Stejně jako Petra si na speciálním fantomu mohou i ostatní ženy vyzkoušet, jak se samovyšetření provádí a také jak poznat, když se v prsu nachází něco, co tam nepatří. Praktické zkušenosti i užitečné rady od odborníků zde získají denně od 11. do 19. hodiny, až do 7. června.  

V předchozím ročníku využilo této možnosti na 4000 žen a dívek, které navštívily stánek v obchodních centrech po celé republice během naší road show. A přestože se tady v Praze jedná letos už o naši sedmou zastávku, překvapil nás velký zájem hned od otevření stánku,“ uvádí ředitelka obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius Michaela Tůmová a doplňuje i další možnosti, jak se dozvědět informace o správném postupu samovyšetření: „Naše speciální aplikace pro mobilní telefony nabízí nejen postup krok za krokem, ale je především praktickým pomocníkem, který ženy každý měsíc upozorní, že teď je ta nejlepší doba najít si deset minut na samovyšetření.“

Vznik projektu Ruce na prsa iniciovaly před časem samy dívky, které měly rakovinu prsu a chtěly poukázat na výskyt tohoto závažného onemocnění. Ty, které našly odvahu a podělily se o svůj příběh, zachytila fotografka Petra Ficová a už od samého začátku doprovází tuto kampaň.

Termíny road show:

17. 2. – 1. 3. 2015 PALLADIUM Praha

3. 3. – 15. 3. 2015 Quadrio Praha

17. 3. – 29. 3. 2015 Olympia Mladá Boleslav

14. 4. – 26. 4. 2015 Arkáda Prostějov

28. 4. – 10. 5. 2015 City Park Jihlava

12. 5. – 24. 5. 2015 Olympia Teplice

26. 5. – 7. 6. 2015 Fénix Praha

9. 6. – 21. 6. 2015 IGY Centrum České Budějovice

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků