Hlavní obsah
Dětský rybářský závod Hosty 2019. Foto: Petr Pokorný

Petr ukázal rybářům v Hostech záda

Nečekaně „dramatický“ průběh měl sobotní dětský rybářský závod v Hostech na Českobudějovicku, který pro malé příznivce Petrova cechu uspořádala obec v rámci programu letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín.

Dětský rybářský závod Hosty 2019. Foto: Petr Pokorný
Petr ukázal rybářům v Hostech záda

Svatý Petr se totiž k lovcům otočil zády. Bylo vedro a ryby nebraly. O vítězi tak rozhodovaly pouhé gramy malých perlínů ostrobřichých, kteří jako jediní občas uvízli na udicích.

Nezvyklý průběh závodu a neúspěšný lov však náladu rybářům ani přihlížejícím nezkazil. „To se nám ještě nestalo. V rybníku jsou kapři okolo tří, čtyř kilogramů, ale dnes se jim asi nechce z vody. Nevadí. Nejde o úlovky, ale spíš o dobrou náladu a tu nechybí,“ konstatoval starosta Hostů František Matějka.

První návnady dopadly na hladinu návesního rybníku v Hostech v osm ráno. Přesně ve čtrnáct hodin starosta odtroubil konec závodu ručním klaksonem. Klání se zúčastnilo deset dětí. Spolu s nimi chytali i dospělí. Mimo soutěž, ale i tak bez úspěchů. Prostě rybník své obyvatele v sobotu odmítl vydat. Na břehu ovšem nechyběli pečení kapři, amuři, klobásy a další pochutiny. Navíc všechny děti si od rybníku odnesly drobné ceny. První tři pak i rybářské náčiní.

V Hostech rozhodoval součet hmotnosti ulovených ryb. V tomto případě spíše rybiček. První místo tak obsadil čtyřletý Ladislav Stejskal, jehož čtyři perlíni vážili dohromady 280 gramů, tedy něco málo přes čtvrt kilogramu. Tři perlíni se 195 gramy pak stačili na druhé místo pětiletému Vojtěchu Hochmalovi a dva se 143 gramy na třetí pozici devítiletému Janu Lamačovi.

„Tuto akci pořádáme tradičně koncem srpna nejen jako další společné posezení sousedů a přátel, ale pro děti také jako rozlučku s prázdninami,“ uvedl Matějka a poznamenal, že v rámci Oranžového roku, prostřednictvím něhož Skupina ČEZ podporuje sportovní, kulturní a společenské akce obcí v okolí temelínské elektrárny, pořádají Hosty ročně přibližně dvacítku různých akcí. „Tato pomoc je pro nás velice důležitá. Přestože si obec stojí ekonomicky velmi dobře, není náš rozpočet bezedný. Takto se nám daří udržovat společenský život na velice slušné úrovni,“ řekl starosta.

A ČEZ pomáhá obci i jinak. Díky příspěvku Nadace ČEZ ve výši 73 tisíc korun nyní zrekonstruovala návesní kapli Nejsvětější Trojice z roku 1899, která byla naposled opravena v roce 1911, tedy před více než sto lety. Kaple přitom představuje pro Hosty cenný historický doklad tradičního lidového stavitelství a tvoří část historické paměti obce.

Obec Hosty se nachází poblíž soutoku Vltavy a Lužnice, zhruba pět kilometrů severozápadně od Týna nad Vltavou v okrese České Budějovice. V současné době zde žije zhruba 160 obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků