Hlavní obsah
Pavi TAire a Petr Dubjak Foto: Kamil Vojnar a Petr Dubjak

Pavi TAire a Petr Dubjak se v páté společné výstavě podělí o své city a pocity

Digitální grafiky, fotokoláže s výstižnými názvy, fotografie s básnickými texty, pohled do dávných světů i poezie ulice, tak lze definovat práci autorů Pavi TAire a Petra Dubjaka. Jejich pátý společný výstavní projekt s názvem POCTY CITY POCITY má vernisáž 5. května v brněnském klubu Leitnerova.

Pavi TAire a Petr Dubjak Foto: Kamil Vojnar a Petr Dubjak
Pavi TAire a Petr Dubjak se v páté společné výstavě podělí o své city a pocity

Umělecký tandem učinil z dvojice podobný přístup k tvorbě. Poznali se v únoru 2015 na sociální síti Facebook, kde své práce oba prezentují. „Když mi Petr nabídl, že spolu uděláme výstavu, brala jsem to s rezervou. Kdybych měla všechno, co mi muži v životě naslibovali, tak bych měla dnes mrakodrap, zaoceánský parník a za sebou několik cest kolem světa,“ směje se Pavi. „Ale jediný Petr dodržel slovo,“ dodává.

„Pavi na sociální síti vynikala. Měla zajímavé fotky s působivými texty a vtipné chytré komentáře k jiným fotkám. Okamžitě jsem rozpoznal její široký talent a ohromný tvůrčí potenciál, i když mi tvrdila, že není fotografka, že jen potkává,“ vzpomíná Petr a oceňuje, že od té doby Pavi neuvěřitelně pokročila v komplexním uměleckém projevu. „Její dílo je originální, synergické, nabíjející a inspirativní,“ doplňuje Dubjak.

Pavi TAire fotí, vytváří digitální grafiky a ke svým dílům vždy píše i texty, které často odkazují ke konkrétním písním, jindy její díla komunikují s jinými kulturními odkazy či vznikají podobenství uměleckých děl. Její grafiky lze označit za technologickou raritu, neboť vznikají na mobilu na pozadí fotek s detaily okolí. Záznamy všedního dne doplňuje o vlastní emoce prostřednictvím kreseb a slov. V textech střídá verzálky a kapitálky, což umožňuje pozorovatelům číst ho různými způsoby a hledat skryté významy. Řada kreseb i textů přináší její vlastní pojetí mýtických příběhů a spadá do oblasti fantasy.

„Co vidím ve slovOBRAZECH Pavi TAire? Že Dávné světy, Jiné světy a náš SVĚT jsou pojmy, jejichž hranice jsou velmi, velmi neurčité. A tak zatímco my třeba opodál ve svých dnešních pozemských starostech čekáme na tramvaj…, kolem nás kráčí Achilleus, nebo tančí Salome…“ vyjadřuje se k tématum tvorby Pavi TAire znalec mýtů a fantasy Jan Matas.

Dubjak také fotografuje věci z běžného života, má velký cit pro detail a symboliku. Ze svých prací vytváří digitální fotokoláže opatřené poetickými názvy. Optikou fotoaparátu zachycuje neobyčejné dějové sekvence, při jejich popisu vykazuje smysl pro humorný nadhled. Je členem České unie karikaturistů, vystavuje s amatérskou foto skupinou „3+2 přátelé z Facebooku“.  

„Petra Dubjaka znám už skoro 25 let jako technika se smyslem pro fungování designérsky-marketingových vztahů pro danou situaci… A také fotografuje – vizuálně zajímavé a někdy až absurdní detaily světa kolem. Dokreslování detailů čehokoliv nalezeného – a tedy spatřeného – do nových souvislostí sice není žádné novum, ale takto získaný vizuální digitální deník a navíc komentovaný i roztomilými, ale ne hloupými textíky, je unikátní a má sílu oslovit,“ hodnotí oba přední český designér Jan Rajlich ml.

Vernisáž výstavy POCTY CITY POCITY na „Leitnerce“ 5. května v 18 hodin zahájí brněnská výtvarnice Romana Štrynclová. V 19 hodin je na programu koncert kapely Bohemian Highlanders. Výstava v klubu potrvá do 19. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků