Článek
Jaké jsou vaše dojmy a první ohlasy ze zahájení letošního ročníku?
Na programu byl Koncert b moll P. I. Čajkovského a Symfonie č. 8 „Anglická“ A. Dvořáka. Vzhledem k zvolenému programu a k volbě účinkujících jsem, stejně jako festivalové publikum, očekával mnoho. Koncert však ještě předčil očekávání – výkon všech účinkujících byl prostě nádherný a skvostný! Škoda, že jsme nemohli uspokojit zhruba dvojnásobný zájem posluchačů.
Jedním z magnetů programu je vystoupení souboru Ensemble Inégal Adama Viktory s nejznámější sbírkou českého baroka Loutna česká Adama Michny z Otradovic.
Na tento koncert se samozřejmě těším velmi. Torzo Loutny české Adama Václava Michny z Otradovic bylo totiž objeveno kolem roku 1920 právě ve sbírkách městského muzea v Pardubicích. Návštěvníci však vyslechnou Loutnu českou v podání souboru Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou a s úvodním slovem doc. Petra Daňka ve čtvrtek 10. března v 19 hodin v Rytířském sálu pardubického zámku poprvé tak, jak Michna toto pozoruhodné dílo zkomponoval v polovině 17. století.
Doc. Petr Daněk, přední český specialista na hudbu renesance a baroka, který party našel, k tomu řekl: "Je radostí cestovat v čase prostřednictvím krásné hudby. Teprve nyní, díky nedávnému nálezu instrumentálních partů, může Michnova písňová sbírka z roku 1653 konečně zaznít v úplné podobě, která je mimořádně krásná.”
O tomto unikátním nálezu přineslo 30. srpna 2015 obsáhlou zprávu dokonce americké vydání New York Times, a tak je nejvyšší čas upozornit na to i v Pardubicích.
Letos jste vůbec poprvé zařadili do festivalu hned několik operních a baletních představení. Co vás k tomu vedlo?
Ano, zařazení opery, baletu, ale také hudebně-literárního pořadu ke 260. výročí W. A. Mozarta je opravdu novinkou letošního ročníku PHJ. Naším dlouhodobým cílem je rozšiřování kulturní nabídky v Pardubicích i v širším regionu. Opery a baletu je zde (s výjimkou Smetanovy Litomyšle) dosud žalostně málo – to je tedy ten hlavní důvod. Také bych rád upozornil na úžasné představení CARMEN ala Gypsy Devils 17. dubna 2016 v 19 hodin ve Velkém sále Kongresového centra Aldis v Hradci Králové, inspirované slavnou operou G. Bizeta. Účinkovat bude baletní soubor Slovenského národního divadla, orchestr Ciganski Diabli a sólisté. Jedná se jedinou akci PHJ mimo Pardubický kraj.
Na programu máte i zajímavou premiéru – kompozici Jana Kučery Pivní oratorium, které Komorní filharmonie Pardubice provede při závěru festivalu v areálu pardubického pivovaru. Kde se zrodil tenhle nápad?
Každým rokem bych chtěl uvést v rámci festivalu koncert, který připomene událost významnou pro rozvoj Pardubic i širšího regionu. Vloni to bylo výročí železničního stavitele Jana Pernera (1805–1845) a zahájení železniční dopravy v Pardubicích v roce 1845, letos slaví výročí založení Pardubický pivovar.
Jan Kučera zkomponoval pro tuto příležitost vokálně instrumentální skladbu pro pěvecké i instrumentální sólisty, vypravěče, smíšený sbor a symfonický orchestr. S nadsázkou a volně vypráví příběh piva v Čechách od 15. století do současnosti prostřednictvím dobových textů, lidových i umělých. Už se moc těším a doufám, že to bude veselé!

"Mrzí mne jen, že jsme nemohli uspokojit všechny zájemce, bylo jich cca dvakrát víc, než je kapacita Sukovy síně," řekl Josef Krečmer, ředitel PHJ.

Josef Krečmer, ředitel mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro.

Na programu PHJ je také představení CARMEN ala Gypsy Devils 17. dubna 2016 v 19 hodin ve Velkém sálu Kongresového centra Aldis v Hradci Králové.