Hlavní obsah
Historické foto památníku. Foto: Archiv města Zlína

Památník Tomáše Bati slavnostně otevře své brány v neděli 28. října

V neděli 28. října se ve Zlíně slavnostně otevře obnovený Památník Tomáše Bati. Veřejnost si ho může prohlédnout od 11 do 17 hodin, vstup bude volný.

Historické foto památníku. Foto: Archiv města Zlína
Památník Tomáše Bati slavnostně otevře své brány v neděli 28. října

„Návštěvníky čeká mimořádný zážitek umocněný tím, že si v těchto dnech připomínáme sto let od založení Československa. Otevření památníku bude slavnostní událostí,“ ujistil zlínský primátor Miroslav Adámek.

Památník sloužil v minulých desetiletích jako Dům umění. Nyní mu zlínská radnice vrátila vzhled z 30. let minulého století, kdy byl nazýván „skleněným krystalem“ a stal se jedním ze symbolů Zlína. Plášť památníku tvoří téměř tisíc skleněných tabulí o rozměrech 90 x 150 centimetrů, interiér je laděn do trikolóry - podlahy jsou červené, vnitřní stěna schodiště modrá, sloupy a stropy bílé.

„Vrátí se do něj i maketa letadla Junkers F 13, ve kterém přišel v roce 1932 o život Tomáš Baťa, zakladatel slavného obuvnického impéria. Stroj bude postaven v měřítku 1:1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry. Hotový by měl být v dubnu příštího roku,“ konstatovala Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče magistrátu.

V den otevření budou mít návštěvníci památníku možnost shlédnout i artefakty z tragické nehody, např. kapesní hodinky T. Bati, část vrtule a úlomek skla.

„Náklady na obnovu Památníku Tomáše Bati přesáhly částku 50 miliónů korun. Z Ministerstva kultury jsme získali dotace ve výši 32 miliónů korun. Přispěly také firmy a veřejnost, prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané sobě zaslali zhruba 600 tisíc korun. Každého z dárců nyní zveme na slavnostní otevření. I to je naše forma poděkování,“ sdělil náměstek primátora Jiří Korec.

„Obnově památníku předcházela mnohaletá diskuse architektů, urbanistů, památkářů a představitelů města, neboť je svým významem srovnáván s takovými funkcionalistickými skvosty, jakými jsou brněnská vila Tugendhat či pražská Müllerova vila. Očekává se, že se po otevření stane jedním z hlavních turistických lákadel Zlína,“ doplnil tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Po slavnostním otevření se Památník Tomáše Bati na zimu opět uzavře, možné však budou zřejmě předem dohodnuté prohlídky. Běžný provoz zahájí na jaře roku 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků