Hlavní obsah
Foto: Archiv ČPZP

Pacientů s diabetem přibývá. V ČPZP se s ním potýká na 90 tisíc pojištěnců

Cukrovka neboli diabetes mellitus je závažné onemocnění, při kterém si tělo neumí poradit se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Počty pacientů s touto chorobou stále narůstají. Pokud bude tento trend pokračovat, tak bude cukrovkou brzy trpět téměř každý desátý obyvatel ČR.

Foto: Archiv ČPZP
Pacientů s diabetem přibývá. V ČPZP se s ním potýká na 90 tisíc pojištěnců

Například v České průmyslové zdravotní pojišťovně (ČPZP) se loni nemoc týkala bezmála 88 000 pojištěnců. V roce 2007 jich bylo necelých 43 000.

„Za rok 2018 byla diagnóza diabetes vykázána na 87 565 našich pojištěnců a celkové náklady na jejich léčbu se blížily částce 975 milionů Kč,“ sdělila tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Meziročně stouply v ČPZP náklady na léčbu pacientů s diagnózou diabetes téměř o 8 procent a počty samotných pacientů o 2,4 procenta. Ovšem proti roku 2007 se počty diabetiků registrovaných u ČPZP více než zdvojnásobily a náklady se dokonce více než ztrojnásobily.

Jen pro srovnání, roce 2007 byla vykázána diagnóza diabetes u 42 709 pacientů evidovaných v ČPZP a náklady, které za ně ČPZP uhradila byly ve výši 272 tisíc korun, v roce 2017 už byl diabetes diagnostikován u 85 494 pacientů a náklady ČPZP vzrostly na 904 tisíc korun.

O nemocné pacienty s diagnózou diabetes mellitus pečují praktičtí lékaři a diabetologové. „Podle nařízení vlády má být dostupný diabetolog do 45 minut od bydliště pojištěnce. Máme uzavřeny smlouvy se stovkami diabetologických ordinací, ať už v nemocnicích nebo samostatných ambulancí. Všichni naši klienti mají místní dostupnost zdravotních služeb zajištěnou,“ potvrdila mluvčí Elenka Mazurová.

ČPZP se na tuto skupinu pacientů zaměřuje i ve svých preventivních programech. „Kromě úhrady běžné léčby si naši pojištěnci mohou zažádat o příspěvek až 500 Kč na nákup produktů a pomůcek, které slouží jako prevence zhoršení nemoci, umožňují změřit hladinu cukru v krvi nebo usnadňují léčbu,“ uvedla tisková mluvčí.

Příznaky cukrovky bývají zpočátku nenápadné a může se projevit až s vážnými komplikacemi. Diabetes rozdělujeme na dva typy. Tak zvaný diabetes 1. typu vzniká poškozením buněk slinivky břišní vlastním imunitním systémem. Ta pak není schopna produkovat dostatek hormonu inzulinu, jenž cukr odbourává, a tak se jeho množství v krvi zvyšuje. Nejčastěji tímto druhem cukrovky onemocní člověk do 15 let života, může se ale objevit i později.

Trochu jiný problém představuje diabetes 2. typu, u kterého počty nemocných závratně narůstají. Ten se vyznačuje zprvu relativním nedostatkem inzulinu, který ale může přejít až v nedostatek absolutní a podstatnou roli také hraje tzv. inzulinová rezistence, kdy slinivka inzulinu sice vyrobí dostatek, ale tkáně nemocného na něj v různé míře nereagují. Ačkoliv dříve se tento typ vyskytoval u lidí většinou po čtyřicítce, dnes se již jedná o civilizační onemocnění i mladších generací. Svůj podíl na tom má především nesprávný životní styl – konzumace nevyvážené stravy, přejídání, sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu.

Diabetes se obvykle zjistí při preventivní kontrole u praktického lékaře, který následně určí vhodnou léčbu. Pokud je nemoc odhalena včas, stačí mnohdy změna životosprávy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků