Hlavní obsah
Robert Goláň – Liptál, 2013, analogová fotografie Foto: foto archív autora - Robert Goláň

Osudové cesty jedinců představí fotograf Robert Goláň v galerii Sýpka

Vsetínský rodák a fotograf Robert Goláň se výhradně věnuje klasické černobílé fotografii. Výstava v galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí poukazuje na stále se rozvíjející cykly portrétů zachycujících romskou komunitu i starousedlíky. Pro tuto výstavu přichází s novým konceptem, v němž propojí aktuální fotografie s textem.

Robert Goláň – Liptál, 2013, analogová fotografie Foto: foto archív autora - Robert Goláň
Osudové cesty jedinců představí fotograf Robert Goláň v galerii Sýpka

Robert Goláň se věnuje fotografii od roku 1993 a pro jeho tvorbu jsou charakteristické cykly dokumentárních fotografií se sociální tématikou focené na analog. Zabývá se také portréty pozoruhodných osobností a fotodokumentací divadelních představení, jelikož je členem divadelního souboru ve Vsetíně.

Klasická černobílá fotografie až časosběrného charakteru zachycuje především obrazové výpovědi jedinců. Můžeme z nich vyčíst emoce, lidský příběh či jen prostou pomíjivost a nenávratnost jedinečného okamžiku.

Do povědomí veřejnosti vstoupil projektem Romské cesty, ve kterém upřímným a nepřikrášleným způsobem zachycuje život Romů v osadách na Slovensku, stejně jako ve známém a dnes již neexistujícím pavlačovém domě ve Vsetíně. 

Od roku 2011 je jeho hlavním tématem fotografický cyklus Starousedlíci, který vypráví osudové příběhy obyvatelů osamocených valašských horských obydlí. „Když si někoho vyhlédnu, stále se k němu vracím a postupem času narůstá počet snímků. Tím, jak se mění prostředí a lidé samotní, je to pro mne zajímavé. Jsou lidé, které tímto způsobem fotím i patnáct a více let v prostředí, kde bydlí. Člověk se mění a je pokaždé zachycen při jiné činnosti. Samozřejmě, někteří už tady nejsou. Takže si vyfotím třeba jen opuštěnou chátrající chalupu, čímž se celý příběh uzavře,” vysvětlil své srdeční téma Robert Goláň.

Slavnostní vernisáž se uskuteční 1. dubna v 18.00 hodin. O úvodní slovo se postará Dalibor Malina a vystoupí duo Noca. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků