Hlavní obsah
Ostrava 16.5.2017 Kostel sv. Václava. Foto: Josef Zajíc

Ostravský kostel sv. Václava otevře své brány

V rámci oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě bude pro veřejnost od 17. do 23. května po celý týden otevřen kostel sv. Václava, který je nejstarší církevní památkou ve městě.

Ostrava 16.5.2017 Kostel sv. Václava. Foto: Josef Zajíc
Ostravský kostel sv. Václava otevře své brány

V rámci týdne otevření kostela sv. Václava bude připomenuto i významné výročí - 17. května 1362 Ostravě udělil Karel IV. právo konat výroční trhy.

„Bylo mým velkým přáním, aby se nám do seznamu doprovodných akcí, které v rámci oslav chceme veřejnosti nabídnout, podařilo vhodně zakomponovat i nejstarší stavební památku v Ostravě, kterou je kostel sv. Václava, jehož výstavba spadá do 13. století. A právě výstavou zajímavých historických artefaktů, které se váží k našemu městu i připomenutím významné osobnosti císaře a krále Karla IV., který před 655 lety udělením práva konání výročních trhů zanechal svoji stopu, chceme zdůraznit, že Ostrava je městem, které je nezanedbatelnou součástí historie naší země,” řekl v úterý 16. května při návštěvě kostela sv. Václava Zbyněk Pražák, náměstek primátora města Ostravy.

V kostele sv. Václava jsou vystaveny kopie originálů královských korun Karla IV., které měl právo nosit a kterými byl korunován. K vidění je Lombardská železná koruna, Svatováclavská koruna, královská koruna Svaté říše římské a stříbrná koruna z Cášské busty říšské.

„Vystaveny jsou také ukázky originálního žebroví kostela sv. Václava, které bylo sejmuto při opravě kostela, také pár originálních cihlových prvků. Pak je zde také jedna z nejoriginálnějších památek ostravské historie. Zvon, který byl převezen z Ostravy-Zábřehu a který je majetkem zábřežské farnosti,” uvedla Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea. 

Kostel sv. Václava bude pro veřejnost přístupný po celý týden, denně od 10.00 do 18.00 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků