Hlavní obsah

Ostrava si připomíná 61 let od úmrtí MUDr. Emílie Lukášové

Novinky, Josef Zajíc

Dětská lékařka MUDr. Emílie Lukášová se narodila 30. září 1900, zemřela 1. ledna 1954. Zasloužila se o rozvoj dětského novorozeneckého lékařství. Byla první ředitelkou ústavu pro péči o kojence v Ostravě-Zábřehu, který byl otevřen 31. října 1930.

Foto: Josef Zajíc

MUDr. Emílie Lukášová.

Článek

MUDr. Emílie Lukášová byla první lékařskou, která vyhlásila boj kojenecké úmrtnosti. Narodila se 30. září 1900 v Lověšicích u Přerova.

Po absolvování lékařské fakulty pracovala v plicních léčebnách Luže - Košumberk a v Šumperku. Působila krátkodobě v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Byla první lékařskou, která prosazovala komplexní pediatrickou péči. Díky doktorce Lukášové se v Ostravě v roce 1928 začalo s pomocí dobrovolníků budovat zdravotní zařízení, které bylo slavnostně otevřeno 31. října 1930 jako Masarykův ústav pro matky a kojence v Ostravě-Zábřehu.

„Doba dvacátých let minulého století byla v Ostravě velmi složitá. Rozvoj těžebního, stavebního, chemického průmyslu zvýšil příchod dělníků do oblasti - přiváděli si rodiny i s dětmi. V té době se v Ostravě rodilo velké množství dětí, o které se po zdravotnické stránce nikdo nestaral. Novorozenecká úmrtnost byla v té době na Ostravsku registrována v desítkách procent,” uvedl ředitel současného Dětského centra DOMEČEK, příspěvkové organizace v Jedličkově ulici 5 v Ostravě-Zábřehu MUDr. Zdeněk Novotný.

„Už v březnu 1923 byl ve Slezské Ostravě otevřen útulek pro matky a děti, o děti se tam starali dobrovolníci. Ti nakonec pod názvem Spolek dobrovolníků pro výstavbu kojeneckého ústavu dosáhli toho, že se v blízkosti nemocnice v Ostravě-Zábřehu začal nový objekt budovat v roce 1929. Ústav byl slavnostně otevřen 31. října 1930 a do jeho čela postavena MUDr. Emílie Lukášová, která celý svůj život zasvětila matkám, dětem, výcviku dětských sester, zaváděním nejmodernějších metod své doby a výchově v mateřství. Úmrtnost za dva roky klesla o jeden řád na jednotky procent. Doktorka Lukášova byla první lékařka, která zavedla infuzi u dětí. Masarykův ústav bylo špičkové zařízení nejen v ČSR, ale i příkladem pro Evropu,” dodal Zdeněk Novotný.

MUDr. Emílie Lukášová byla v roce 1953 za své celoživotní zásluhy oceněna Řádem práce. Zemřela 1. ledna 1954.

Na konci devadesátých let minulého století se žáci, pedagogové a vedení školy ZŠ na ulici Klegové v Ostravě-Hrabůvce rozhodli požádat o čestný název pro školu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky propůjčilo škole 1. června 2001 čestný název Základní Škola MUDr. Emílie Lukášové.

Výběr článků

Načítám