Hlavní obsah
První Dětský Silvestr v České Lhotě. Foto: Petr Pokorný

Oslavy Silvestra v okolí Temelína odstartovaly děti ve Lhotě

Oslavy Silvestra už začaly. Rozhodně v okolí Temelína. Předsilvestrovskou zábavou je zde odstartovaly už v neděli 29. prosince děti z Dívčic a jejich místních částí. Historicky první dívčický Dětský Silvestr, konaný ve společenském sále v České Lhotě, proběhl jaksepatří. S přípitkem a ohňostrojem.

První Dětský Silvestr v České Lhotě. Foto: Petr Pokorný
Oslavy Silvestra v okolí Temelína odstartovaly děti ve Lhotě

Ale už 51 hodin před skutečnou silvestrovskou půlnocí.

Dětskou silvestrovskou veselici tak ovšem mohli dospělí, v roli doprovodu svých ratolestí, využít k „ostrému nácviku“ té blížící se, skutečné. V okolí Jaderné elektrárny Temelín se totiž už řadu let slaví současně a ve stejný okamžik hned dva Silvestry, klasický a Oranžový.

Oslavou prvního zdejší obyvatelé vítají nový kalendářní rok. Oslavou druhého pak nový Oranžový rok. Ten je pro zdejší obce důležitý zejména tím, že v rámci něho Skupina ČEZ finančně podporuje sportovní, kulturní a společenské akce obcí v okolí temelínské elektrárny.

„Je nepochybné, že jde o důležitý zdroj příjmů, díky kterému je život obcí aktivnější a pestřejší,“ uvedl v této souvislosti starosta Dívčic Miroslav Stulík. Dětský Silvestr tak uzavřel letošní sérii téměř dvacítky letošních obecních akcí pro veřejnost.

Obec  Dívčice, která zahrnuje místně odloučené části Dívčice ves a Dívčice nádraží, Zbudov, Novosedly, Českou Lhotu a Dubenec, leží přibližně osmadvacet kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a v současné době má zhruba 560 obyvatel.

Nejvýznamnější akcí Dívčic v rámci programu Oranžového roku jsou tradiční Kubatovy slavnosti pořádané u pomníku rychtáře Jakuba Kubaty na Zbudovských Blatech. Na financování těchto oslav se vedle obce a temelínské elektrárny podílí také Jihočeský kraj, Svazek obcí Blata se sídlem v Pištíně a Místní akční skupina (MAS) Rozkvět.

Nebe nad Protivínem rozzáří největší jihočeský ohňostroj

Silvestrovské akce budou mít v okolí Temelína různou podobu. Například v Číčenicích odstartuje obecní Silvestr v obecním hostinci v úterý 31. prosince ve dvacet hodin. Město Protivín pak svou oficiální oslavu naplánovalo až na Nový rok, tedy na středu 1. ledna. Bude ovšem stát za zhlédnutí.

Program v pořadí už sedmnáctého Novoročního podvečera zahájí 1. ledna 2020 v 16.45 hodin na protivínském náměstí koncert kapely The RockSet, kterou o hodinu později na pódiu vystřídá žesťové trio. Po krátkém projevu starosty bude přesně v 18 hodin odpálen největší jihočeský novoroční ohňostroj.

„Celkové náklady na tuto akci, které překročily 650 tisíc korun, jsou v plné výši pokryty z příspěvků našich partnerů, z nichž nejvýznamnějším je Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ. Za to jim patří obrovský dík,“ konstatoval starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Velkolepé pyrotechnické show doprovodí skladby mistrů klasické hudby. Johanna Strausse, Johannese Brahmse a Gioacchina Rossiniho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků