Hlavní obsah
Ostrava 27.10.2018 Ostrava slaví 100 let republiky. Performance : Už máme republiku !!! Sundávají se Staré nápisy... Foto: Josef Zajíc

Oslavy 100 let republiky v Ostravě odstartovaly na Prokešově náměstí

Ostrava slaví 100 let republiky. Slavnostní akce a program byl zahájen 27. října v 15 hodin na Prokešově náměstí, poté pokračoval na centrálním Masarykově náměstí a také na Slezskoostravském hradě. Sobotní oslavy byly ukončeny ve 21 hodin ohňostrojem. Oslavy pokračují v neděli 28. října.

Ostrava 27.10.2018 Ostrava slaví 100 let republiky. Performance : Už máme republiku !!! Sundávají se Staré nápisy... Foto: Josef Zajíc
Oslavy 100 let republiky v Ostravě odstartovaly na Prokešově náměstí

V sobotu 27. října se Prokešovo náměstí zaplnilo vojenskou historickou technikou, vojáky a četníky v dobových uniformách a také na koních.

Byly předvedeny historické automobily, hasičská technika. Prezentovaly se společenské spolky, sportovní kluby a pochodové kapely. Opět v dobových uniformách. 

Prokešovo náměstí těsně sousedí s Novou radnicí. Ta byla postavena v roce 1930. O její stavbu se zasloužil první starosta Ostravy Jan Prokeš (28. 5. 1873 - 11. 12. 1935). Starostou města byl v letech 1918 - 1935.

Z Prokešova náměstí se průvod vydal po Sokolské ulici a svou slavnostní pouť ukončil na Masarykově náměstí. Tam se uskutečnilo slavnostní zahájení oslav 100 let republiky.

Přítomným návštěvníkům, kteří zcela zaplnili náměstí, herci Národního divadla moravskoslezského a Staré arény nabídli scénické představení historické události, která Ostravanům oznámila vznik Československa 28. října 1918. Z bývalé kavárny Habsburk byly násilně sundány nápisy a přepsány na kavárna Praha. 

V 17 hodin zažili účastníci oslav další historickou událost, k níž došlo v roce 1924, kdy prezident T. G. Masaryk navštívil Ostravu.

Přijel tehdy za doprovodu vojáků a policistů na koni, na pódiu ho přivítal projevem starosta Ostravy Jan Prokeš. Přesně zaznamenaný projev byl poskytnut Archivem města Ostravy. V závěru slavnostního zahájení přivítal občany současný primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Pro účastníky oslav hrála kapela BIG BAND!!! Ostrava, písně Jaroslava Ježka zazpívala Lada Bělášková, Małgorzata Sikora a Tomáš Savka. Po celou dobu se ve stáncích prezentovaly návštěvníkům sportovní, kulturní a historické spolky. 

Slezskoostravský hrad přivítal návštěvníky v sobotu od 14 hodin. Na hradě i v podhradí se prezentovaly tematické expozice jako například prvorepubliková pošta, škola, banka, kavárna, automobilka Laurin a Klement a další.

V 18.15 byl slavnostně vysazen Strom republiky. 

Další program pro návštěvníky hradu byl na pódiu nádvoří, kde diváci zhlédli dobovou modní přehlídku, biograf s němými groteskami.

Na pódiu Aréna vystoupil Folklorní soubor Hlubinka, Boris Urbánek and his Boris band combination, vokální seskupení 5PAK, BIG BAND!!! Ostrava. Zazněly písně od Voskovce a Wericha přes slavné písně v průběhu století až po hity spojené s Ostravou. Sobotní oslavy zakončil ohňostroj. 

V neděli 28. října se od 9.30 hodin uskuteční Slavnostní mše svatá v Katedrále Božského Spasitele a v 11.00 hodin Vzpomínkový akt na Masarykově náměstí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků