Hlavní obsah
První mše po velké rekonstrukci Foto: Milan Haluška

Opravený kostel v Karviné přivítal první věřící

Filiální kostel sv. Marka v centru Karviné se pyšní novou tváří. Od dubna kvůli špatnému technickému stavu prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která tento týden skončila, a kostel v neděli přivítal první věřící.

První mše po velké rekonstrukci Foto: Milan Haluška
Opravený kostel v Karviné přivítal první věřící

Po 80 letech od poslední velké opravy se tak kostel dočkal nové střechy, krytiny, fasády, opravil se celý interiér, kde je i nový oltář a lavice. Rekonstrukcí prošla také věž, kde zvoní tři nové zvony. Novinky o jejich instalaci a slavnostním požehnání informovaly.

Ve věži kostela byly při opravách začátkem června dokonce objeveny vzácné historické dokumenty, které jsou z roku 1888 a 1926 a hovoří se v nich zejména o opravách kostela. O tomto tématu novinky také informovaly.

Koncem srpna pak zástupci farnosti a města do nové věžní báně umístili dokumenty po pořízení kopie zpět a přiložili i současné fotografie města, zpravodaj či současnou měnu.

Kostel bude více využíván

„K nedělním bohoslužbám jej využije řecko-katolická a husitská církev, budou tam moci být menší obřady (svatby a pohřby). Naše římskokatolické bohoslužby budou pravidelně v pondělí večer a ve středu ráno. Kostel opět zpřístupníme veřejnosti k prohlídkám například při noci kostelů v květnu nebo v rámci Dnů evropského dědictví vždy v září. Doufáme, že opravený a nově vybavený filiální kostel bude dobře sloužit jak společenství věřících, tak i všem obyvatelům našeho města,” řekl farář Przemysław Traczyk.

Celkové náklady na opravu vyšly na necelých 5 miliónů korun. Farnost peníze získala z evropských fondů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků