Hlavní obsah
Netopýr jižní (Pipistrellus kuhlii) byl poprvé zjištěn v Olomouci. Foto: Evžen Tošenovský

Olomouc se stala nejsevernějším místem výskytu vzácného netopýra jižního

Netopýr jižní, který má domov především ve Středozemí, byl poprvé zjištěn v Olomouci. Odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) jej zaznamenali po upozornění obyvatel města. Jedná se o nejsevernější doložený výskyt tohoto druhu v Česku.

Netopýr jižní (Pipistrellus kuhlii) byl poprvé zjištěn v Olomouci. Foto: Evžen Tošenovský
Olomouc se stala nejsevernějším místem výskytu vzácného netopýra jižního

Netopýr jižní je drobný netopýr s délkou těla do 55 milimetrů. Jeho hmotnost většinou činí jen do 10 gramů. Na hřbetní straně mívá patrný náznak pískového zbarvení a u většiny jedinců je na okraji létací blány mezi pátým prstem a nohou bílý, jeden až dva milimetry široký lem. Jeho typickým úkrytem jsou štěrbiny ve zdivu budov, nad okny či ve střešní krytině. Jelikož tito savci žijí v koloniích, dá se předpokládat, že jich je v Olomouci více.

„V tuzemsku se vyskytují tři podobné druhy netopýrů, ale netopýr jižní se zde nachází zcela výjimečně. Vůbec poprvé byl zaznamenán v roce 2007 ve Znojmě a předloni v Brně. Olomouc je tedy teprve třetím místem v ČR, kde byl netopýr jižní nalezen,“ uvedl Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty a České společnosti pro ochranu netopýrů.

Netopýr jižní je příkladem synantropního druhu, vyskytuje se tedy v blízkosti lidí. S nimi se dostali do kontaktu i oba olomoučtí jedinci. V jednom případě se jednalo o samce nalezeného na Dolním náměstí. „Byl to pohlavně dospělý samec, patrně měl na některém domě úkryt, kde se pářil. Bohužel byl zraněný a po pár dnech uhynul,“ uvedl Tošenovský. Ve druhém případě lidé přivolali odborníky k netopýří slečně. „Jednalo se o mladou samičku, která se narodila v letošním roce. Vzhledem k termínu nálezu musela pocházet z kolonie sídlící v Olomouci,“ doplnil Jiří Šafář z AOPK ČR.

Na otázku, proč se tito drobní letouni dostávají mnohem severněji než dříve, není podle odborníků jednoznačná odpověď. Areály výskytu některých netopýřích druhů se často poměrně významně mění. Dokladem toho je třeba další druh rodu Pipistrellus - netopýr parkový. Zatímco zhruba před 20 lety se v našich končinách vyskytoval velmi vzácně, dnes naopak patří k široce rozšířeným druhům. Olomoucké „návštěvníky“ ale mohla zřejmě ovlivnit i loňská mírná zima.

Netopýři patří ke skupinám živočichů, které stále nejsou dostatečně prozkoumány. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy je pro laika prakticky nemožné. Proto odborníci uvítají každou zprávu o výskytu těchto savců, kterou od veřejnosti dostanou, byť by se jednalo o uhynulého jedince nebo o fotografii. „Získáme tím nejen důležitou informaci o výskytu daného druhu, ale často nás to může přivést i k nálezu celé kolonie,“ vysvětlil Tošenovský. V Olomouckém kraji lze o nálezu netopýra informovat odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) e-mailem na adresách tosenovsky@birdlife.cz nebo jiri.safar@nature.cz.

V Česku žije 27 druhů netopýrů. Obývají nejen parky či jeskyně, ale mnoho z nich se zabydluje například ve škvírách panelových domů. V souvislosti se zateplováním paneláků jim ale řada úkrytů ubyla, proto častěji míří i do staré městské zástavby. Všichni netopýři jsou chránění a zákonné ochraně podléhají také jejich úkryty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků