Hlavní obsah
Benjamin Barber Foto: http://benjaminbarber.org/

Olomouc navštíví bývalý poradce Billa Clintona a proslulý politolog Benjamin Barber

Americký politolog, absolvent Harvardovy univerzity, bývalý poradce prezidenta Billa Clintona a konzultant německých či slovinských prezidentů Benjamin R. Barber zavítá v polovině května do Olomouce. Bude hlavním řečníkem na konferenci Nové vize urbánní politiky. Středoevropská města ve 21. století.

Benjamin Barber Foto: http://benjaminbarber.org/
Olomouc navštíví bývalý poradce Billa Clintona a proslulý politolog Benjamin Barber

Prestižní konferenci pořádá společnost Civipolis ve spolupráci s Univerzitou Palackého a městem Olomoucí. Ačkoliv Barber ve svých knihách píše o světových metropolích, tentokrát se pokusí odpovědět mj. na otázku, jaká by měla být role středních měst. 

„V oblasti teorie demokracie patří profesor Barber k absolutní světové špičce. O jeho návštěvě jsme jednali několik měsíců, jeho diář je totiž přeplněný. Je zván na světové konference a jeho díla se prodávají ve statisícových nákladech. Kniha Džihád versus McSvět patří ke světovým bestsellerům, do češtiny bohužel zatím nebylo přeloženo,” uvedl organizátor konference, politolog Pavel Šaradín.

Barber působí na The City University v New Yorku. Propaguje demokracii založenou na občanské angažovanosti na lokální úrovni a také nadnárodní spolupráci představitelů měst, kteří si umějí lépe poradit v řešení celosvětových problémů než vlády jednotlivých zemí. 

Do povědomí mimo Spojené státy americké se dostal v polovině 90. let, kdy v knize Džihád versus McSvět předpověděl střet mezi globalizací a uzavřeným tradicionalismem. Globalizaci spojoval s nadnárodními korporacemi, které nedemokraticky ovládají politické procesy. Tradicionalismus pak dával do souvislosti s vyhraněným nacionalismem a náboženským fanatismem, jež je obranou reakcí na tlak agresivního světového trhu. Následný souboj má podle Barbera negativní dopady na demokracii.

Konference se zaměří především na specifika univerzitních měst. „V prostoru střední Evropy se nepodařilo najít optimální model spolupráce místních samospráv a univerzit. Chceme hovořit o tom, jak lze tuto skutečnost zlepšit. Pomoci v tom mohou zejména zástupci univerzitních měst ze západní Evropy, kteří mohou předat know-how této spolupráce. Znalcem této problematiky je i Barber,” doplnil Šaradín.

Na spolupráci měst se americký politolog zaměřil například ve své poslední knize Kdyby primátoři vládli světu: nefunkční státy, rostoucí města. Navrhuje například vytvoření parlamentu primátorů, který bude nejen zdrojem nápadů, jak řešit problémy našeho propojeného světa, ale stane se i platformou pro přijímání konkrétních závazných rozhodnutí.

Konference se uskuteční od 14. do 16. května, pořádá ji společnost Civipolis, Univerzita Palackého a město Olomouc. Zúčastní se jí zástupci z Innsbrucku, Paříže, Lodže, Toruně či Heidelbergu. Bližší informace na webu

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků