Hlavní obsah
Artemis Versailleská z expozice Okouzleni antikou Foto: Heyduk, Musil & Strnad graphic design studio

Okouzleni antikou: nová stálá expozice zkrášlí jižní křídlo zámku Duchcov

Vydejte se na cestu za poznáním antického světa. Objevíte svět antických památek, seznámíte se s bohy a hrdiny antických bájí. Z barokní zahrady duchcovského zámku zavítáte přímo do země Vulkána a působivých krajin, které ovlivnily evropskou civilizaci. Nechte se okouzlit antikou.

Artemis Versailleská z expozice Okouzleni antikou Foto: Heyduk, Musil & Strnad graphic design studio
Okouzleni antikou: nová stálá expozice zkrášlí jižní křídlo zámku Duchcov

V pátek 3. června otevře státní zámek Duchcov novou stálou expozici nazvanou Okouzleni antikou. V autentickém prostředí osmi zámeckých sálů bude možné zhlédnout téměř 150 historických odlitků slavných i méně známých antických uměleckých děl.

Jejich prostřednictvím se návštěvníci seznámí s příběhy z řecké mytologie, a dozvědí se i mnohé nejen z historie a kultury starověku.

Nový prohlídkový okruh je zaměřen také na odkaz a reflexi antiky v evropském výtvarném umění od renesance až po současnost, na fenomén Grand Tour – kavalírské cesty šlechty na jih Evropy spojené s objevováním památek antického starověku, na sběratelství antických památek a v neposlední řadě na snoubení antických vlivů s architekturou a výzdobou barokních šlechtických sídel.

Sál divadelní scény na zámku Duchcov připomene antické inspirace v zámeckém divadle, včetně rekonstrukcí dvou barokních divadelních kostýmů a divadelních rekvizit.

Vystavené sochy pocházejí ze Sbírky odlitků antické plastiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Nejimpozantnější je výzdoba štítu z chrámu bohyně Afaie na ostrově Aigína, sestávající z celkem deseti postav v téměř životní velikosti. Na jedné z nich, tzv. Paridovi, je navíc provedena barevná rekonstrukce jako připomínka původního vzhledu antických památek.

Nachází se zde také jedna z unikátních rekonstrukcí provedených prof. W. Kleinem během jeho působení na Karlově univerzitě, Myrónovo sousoší bohyně Athény se satyrem Marsyou.

Expozice je doplněna o několik originálů antické keramiky s pohřební tematikou a historické cestovatelské potřeby, suvenýry přivezené z cest a dobové obrazové prameny s ikonografií dokládající objevování antické kultury a její etablování ve světě české i evropské aristokracie.

Výstavu připravil Národní památkový ústav a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků