Hlavní obsah
Docent Marek Baláž při přednášce o dystonii Foto: archiv FNUSA

Odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se aktivně podílejí na kampani Ruda běží

Osvětová kampaň nazvaná Ruda běží se týká dystonie, onemocnění mozku, u kterého dochází k mimovolným svalovým křečím a pohybům. Lidské tělo nebo jeho části tyto pohyby uvádějí do nechtěných poloh a pro pacienty jsou velmi bolestivé.

Docent Marek Baláž při přednášce o dystonii Foto: archiv FNUSA
Odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se aktivně podílejí na kampani Ruda běží

Kampaň vznikla díky Rudolfu Podskalskému, pacientovi, který se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Do kampaně se mimo jiné zapojil také zástupce přednosty I. neurologické kliniky FNUSA a LF MU doc. MUDr. Marek Baláž, Ph.D., který přednášel v Praze o problematice hluboké mozkové stimulace v diagnostice dystonie a rovněž o dystonii u dětí.

„Podobné akce jsou mimořádně přínosné pro zvýšení povědomí o jednotlivých onemocněních. Dystonie je totiž často rozpoznána pozdě, v období, kdy již mohou být rozvinuty nevratné změny,” uvedl Marek Baláž .

„V případě, že se nemoc objeví u dětí, je často skryta pod diagnózou dětské mozkové obrny – přitom existují možnosti, jak těmto pacientům pomoci v dětském i dospělém věku. Jednou z možností léčby je hluboká mozková stimulace,” dodal.

Problémy Rudolfa Podskalského (35 let) konzultovali lékaři I. neurologické kliniky FNUSA a LF MU již na jaře roku 2010. Vzhledem k rozsahu jeho potíží rozhodli o operativním zákroku, jehož cílem byla hluboká mozková stimulace. Pacienta operoval tým lékařů Neurochirurgické kliniky FNUSA a LF MU, příznaky nemoci se díky neurostimulátoru v jeho mozku výrazně upravily.

„V současné době k nám pan Podskalský dochází pravidelně na kontroly, v roce 2013 mu naši neurochirurgové vyměnili neurostimulátor za dobíjitelný model, který by měl být funkční dalších 15 let,” konstatoval Marek Baláž s tím, že Rudolf Podskalský vede díky zákroku v rámci možností běžný život.

Další informace o dystonii i osvětové kampani: www.dystonia.cz, www.ruda-bezi.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků