Hlavní obsah
Hrad Loket Foto: Vratislav Konečný

Obří park miniatur kulturních památek Boheminium je tahákem Karlovarského kraje

Mariánskolázeňský Boheminium park, místo zminiaturizovaných krás naší vlasti, a že jich máme, je nejnavštěvovanější atrakcí Karlovarského kraje. Přesné modely objektů v měřítku 1:25, s mnoha detaily, jsou výsledkem dokonalé piplačky tvůrců.

Hrad Loket Foto: Vratislav Konečný
Obří park miniatur kulturních památek Boheminium je tahákem Karlovarského kraje

V poslední době do areálu přibyly například nejvyšší zdejší model, čtyři metry vysoká plzeňská katedrála svatého Bartoloměje, málo známý chvojenský kostel u Konopiště, brána Plzeňského pivovaru, kostelík v Ladových Hrusicích, známý z pohádek o kocouru Mikešovi, a další pozoruhodné kousky naší architektury s popisky. Na nich jsou objekty vyfoceny v reálu s místopisnými údaji.

Klobouk dolů před tvůrci modelů, na plzeňské katedrále se podíleli i odsouzení ve výkonu trestu v Horním Slavkově, nebyla to jejich první práce. Na modelu se pracovalo v 9 lidech přes půl roku, katedrální model patří k nejvyšším v evropských miniaturách.

Je třeba si všímat detailů, například u zmíněné katedrály je boční výklenek s mříží, na které jsou hlavičky andělíčků. Plzeňská pověst praví, že pokud si jednoho určitého pohladíte, budete mít štěstí. Modeláři i tuto titěrnost zdůraznili, jedna minihlavička je jakoby oleštěná dotyky. Ale minizáležitostí je tu plno, chce se jen pozorně dívat - a ne vzít místo jako běžeckou dráhu.

Hrady, zámky, kostely, statky jako na dlani

Ač řadu kulturních památek znáte, málokdy je vidíte z ptačí perspektivy, jako celek. V areálu najdete mnoho zámků – Červenou Lhotu, Kynžvart, Litomyšl, Ratibořice, Český Krumlov a další, hrady Karlštejn, Loket, Přimdu, větrné mlýny, letiště, předhradu Les Království, rozhledny Krásno, Dyleň, vysílač na Ještědu s funkční lanovkou, funkční je i požární  člun na jezeře u Červené Lhoty…

A k tomu statky, menší stavby, rotunda na Řípu, model hradiště ve starém Plzenci, kolonáda v Mariánských Lázních. Výčet najdete na webu parku.

Park je otevřen od roku 1999, příští rok bude slavit kulatiny. Návštěva posledních let je přes sto tisíc. Lidé jezdí z celé republiky, i ze zahraničí, nejsou tu jen návštěvníci lázní.

K parku se můžete dostat pěšky z lázní, autem, městským busem nebo lanovkou. Ta staví nedaleko proslulého hotelu Krakonoš, nedaleko se nachází obora s krotkými daňky.

V Mariánských Lázních toho je k vidění mnoho, největším tahákem je Zpívající fontána na kolonádě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků