Hlavní obsah
Vizualizace Kaple II Foto: Pavla Kačírková

O osudu nápadité Kaple II u Šarov rozhodne sbírka

Minimalistický krajinný objekt Kaple II doma i v zahraničí oceňované sochařky a výtvarnice Pavly Kačírkové by mohl brzy vyrůst na poli u Šarov na Zlínsku. Na jeho realizaci běží sbírka. Kačírková a sdružení Jinákrajina, které spoluzakládala, potřebují vybrat 84 tisíc korun.

Vizualizace Kaple II Foto: Pavla Kačírková
O osudu nápadité Kaple II u Šarov rozhodne sbírka

Kaple II je součástí krajinného projektu KŘÍŽE CESTY SOCHY KRAJINA LIDÉ v katastrech obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína.

„Bude tvořena dvěma vztyčenými plechy o rozměrech 6000 cm x 200 cm x 1,8 cm, které budou od sebe vzdáleny tak, že se mezi ně bude dát vstoupit, a jež se budou kývat ve větru. Má stát přes údolí na opačném kopci od Kaple I, která už u Šarov několik let stojí. Opticky se oba body budou propojovat, vznikne ojedinělý architektonický projekt vycházející ve filosofické rovině ze sakrálního umění,“ prozradila Pavla Kačírková s tím, že pozemek pro Kapli II už byl zakoupen.

Na crowdfundingovém portálu www.hithit.com mohou zájemci přispět libovolnou částkou od symbolické padesátikoruny až do 78 tisíc korun. Jako poděkování získají například signované artefakty Pavly Kačírkové. „Projektem chceme vzbudit zájem nejen místních obyvatel o okolní krajinu, která má být přirozenou součástí životního prostředí obcí,“ dodala talentovaná umělkyně, která v minulosti za instalaci Kaple I u Šarov získala prestižní Cenu Josefa Hlávky.

V těchto dnech má Jinákrajina necelých deset procent potřebné částky. Sbírka bude trvat ještě zhruba měsíc. Pokud se nepodaří vybrat cílovou částku, organizátoři příspěvky dárcům vrátí.

Občanské sdružení Jinákrajina vzniklo za účelem snadnějšího prosazování realizace dlouhodobého projektu KŘÍŽE CESTY SOCHY KRAJINA LIDÉ na katastrech obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína.

Tento projekt je postupně realizován od roku 2007, kdy byl zpracován návrh instalace Křížové cesty. Všech čtrnáct křížů bylo následující rok trvale osazeno podél jedné z mála průchozích cest vedoucí z obce Šarovy do polí na kopec nad vesnicí. Současně s tímto projektem byl zpracován návrh soch – kaplí, které navazují na Křížovou cestu a jsou tak jejich pokračováním v polích uvedených obcí.

"Pro instalaci Kaple I jsme získali souhlas majitelky pozemku a v roce 2010 byla instalována a slavnostně odhalena. Je to jeden stojící plát kovu o rozměrech 6000 cm x 200 cm x 1,8 cm. Z jedné strany je mohutný, z druhé téměř neviditelný," připomenula Kačírková.

Sdružení se snaží o návrat člověka do kulturní krajiny, která se postupně díky necitlivému způsobu hospodaření stává pouhým předmětem podnikání. Situace je o to zoufalejší, když současný uživatel, který zde hospodaří, opravdu jen podniká a nerespektuje přírodní, geografické danosti.

MgA. Pavla Kačírková vystudovala ateliér Jana Ambrůze a v současné době je doktorandkou na Fakultě výtvarných umění v Brně. Duší celého projektu KŘÍŽE CESTY SOCHY KRAJINA LIDÉ je Prof. Ak. soch. Jan Ambrůz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků