Hlavní obsah
Kateřina Sokolová zahájila tiskovou konferenci Foto: Lenka Žáčková

O autismu je třeba mluvit nahlas

Nadační fond Auttalk Kateřiny Sokolové chce o autismu opravdu mluvit. Ve středu 30. března se o tom přesvědčili účastníci tiskové konference v bistru O’papa v Praze. Hlavní ambicí je vybudovat komunikační platformu, na jejímž základě se bude zvyšovat informovanost společnosti a péče o tyto děti.

Kateřina Sokolová zahájila tiskovou konferenci Foto: Lenka Žáčková
O autismu je třeba mluvit nahlas

V České republice žije s diagnózou poruchy autistického spektra zhruba 1 procento populace. Dosud nejsou známy přesné příčiny vzniku těchto poruch, ani možnosti případné léčby. Na otázku, co je autismus, hledá odpověď laická i odborná veřejnost. 

„Moje motivace založit nadační fond byla jasná. Poruchou autistického spektra trpí můj malý bratr Radovan. Pokud moje jméno a možnosti mohou pomoci problematiku autismu zviditelnit, samozřejmě pro to udělám vše, co bude v mých silách. Věřím, že se mi také podaří změnit zažité klišé, kterým pro veřejnost modelka a charita často jsou. Nadační fond jsem založila kvůli svému bratrovi a jsem přesvědčená, že by se tak zachoval na mém místě každý,“ říká Kateřina Sokolová, modelka, Miss České republiky 2007, zakladatelka Nadačního fondu Auttalk.

Název Auttalk odkazuje na známou frázi „Let's talk!“, která je výzvou pro komunikaci. Právě komunikace o problematice poruch autistického spektra je to základní, na co se chce Kateřina zaměřit. „Když se někoho nezasvěceného zeptáte, jak si představuje autistu, skoro nikdo vám neodpoví. Začít o tématu mluvit znamená udělat první krok k tomu, aby se podmínky pro život těchto dětí a jejich rodin začaly zlepšovat,“  vysvětluje směr, kterým se chce nadační fond ubírat. 

Sdílení, setkávání a výměna zkušeností jsou jednou ze základních myšlenek nadačního fondu. Jedním z prvních projektů, na kterém Auttalk pracuje, je projekt osobní asistence.

„Péče o autistické dítě je péčí na 24 hodin. Je nesmírně náročná a specifická a pochopitelně ovlivňuje život celé rodiny. Omezuje osobní i pracovní život ostatních členů domácnosti, což mívá vliv na ekonomickou i sociální stránku takové rodiny. Proto jeden z našich projektů zaměřujeme na osobní asistenci v rodinách,“ říká Jan Sokol, otec Kateřiny, malého autisty Radovana a druhý zakladatel nadačního fondu.

„Chceme nejen finančně podporovat rodiny v tom, aby si asistenta mohly dovolit, ale postupně plánujeme i pod hlavičkou Auttalk zaměstnávat vlastní asistenty. Typů poruch autistického spektra je skutečně hodně a mají různé projevy, a proto je i vzdělávání pro osobní asistenty pro tyto klienty poměrně specifické,” dodal.

„Poruchy autistického spektra jsou spojovány především s narušením funkce mozku. Nervová soustava dětí neumí správně přijímat informace ze smyslů, jako je sluch, čich, doteky, zrak. Některé děti si například zlomí ruku a nepláčou, ale jako bolestivý podnět na ně může působit náhlé ostré světlo,“ přibližuje problematiku Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., odbornice na autismus.

Autistické děti nechápou, proč se lidé chovají určitými způsoby, a samy se neumějí chovat tak, jak lidé za určitých situací očekávají. Charakteristický je nedostatek porozumění okolnímu prostředí, těžko vyjadřuje svá přání a potřeby. Lpí na neměnnosti způsobů života a prostředí, které jim poskytuje určitý pocit bezpečí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků