Hlavní obsah
Zimní zámek Dobříš navodí v návštěvnících tu pravou adventní atmosféru. Foto: Archiv zámku Dobříš

O adventních prohlídkách na zámku Dobříš budou k vidění jesličky Příbramských betlémářů

Martin na bílém koni přijel letos nebývale načas a advent už opět klepe na dveře. Zámek Dobříš se z podzimní atmosféry pomalu ale jistě proměňuje do vánočního hávu. Čtyři předvánoční víkendy zde budou patřit adventním prohlídkám. Součástí bude i výstava jesliček od spolku Příbramských betlémářů.

Zimní zámek Dobříš navodí v návštěvnících tu pravou adventní atmosféru. Foto: Archiv zámku Dobříš
O adventních prohlídkách na zámku Dobříš budou k vidění jesličky Příbramských betlémářů

Kořeny betlemářské tradice na Příbramsku sahají daleko do devatenáctého století. Zdejší betlemářská oblast patří dokonce mezi největší v Čechách. Zásadní rozmach zažili řezbáři a tvůrci jesliček před druhou světovou válkou, i přes dlouhé období nesvobody v našem státě se ale tradice betlemářství v Příbrami a okolí zachovala a mnoho rodin zde jesličky stále staví. A právě předvánoční období je nejvhodnější čas na to ukázat je také veřejnosti.

Na zámku Dobříš budou betlémy ze sbírky příbramských umělců k vidění během celého adventu a následně až do konce ledna. Ve zdejší hostinské části – loveckém a italském salonku, rokokovém pokoji i v obou ložnicích navodí betlémy vytvořené různými technikami tu pravou vánoční atmosféru.

„K vidění budou například betlémy pletené, vyřezávané, u dětí oblíbené jesličky s pohádkovými postavami, ale také třeba betlémy z chlebového těsta,“ uvedla Dagmar Veselá ze zámku Dobříš.

Součástí vánoční expozice bude také tematická výzdoba a atmosféru doplní i předměty, které s adventem nezbytně souvisejí – papírový adventní kalendář, adventní věnec, vánočka a cukroví a samozřejmě i živé stromečky.

„Návštěvníci adventních prohlídek se z výkladu průvodců dozvědí zajímavosti o krajových vánočních zvycích a tradicích. Také oni sami se mohou podělit o zkušenosti ze svých rodin. Hlavní zásadou adventních prohlídek je příjemná atmosféra a připomenutí adventu jako času rozjímání,“ vysvětluje Veselá.

Adventní prohlídky, které jsou součástí předvánoční nabídky dobříšského zámku již několik let, si oblíbily především mateřské školy, první stupně základních škol a rodiny s dětmi. V letošním roce probíhají o víkendech 26. a 27. listopadu, 3. a 4.  prosince, 10. a 11. prosince a 17. a 18. prosince. Ve všední dny od úterý do neděle v termínu 1. 12 - 22. prosince je možno prohlídky objednat (mail: prohlídky@zamekdobris.cz, tel.: 318 521 240).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků