Hlavní obsah
Doktor Ox - zkoušky Foto: Petr Mráček

Nový muzikál Doktor Ox - zkoušky běží naplno

Muzikálová komedie inspirovaná povídkou Julese Verna z produkce Divadla Hybernia, ve které konečně může každý milovat, koho chce, myslet si co chce, ale nejdříve si musí tuhle svobodu vybudovat, jde do finále. Muzikál je o mladých hrdinech, kteří se vzepřou záměru zločinného Doktora Oxe.

Doktor Ox - zkoušky Foto: Petr Mráček
Nový muzikál Doktor Ox - zkoušky běží naplno

Muzikál, ve kterém není nouze o dramatické scény. Hlavní postava ukazuje jedince, který chce masově ovládat myšlení obyvatel, a to je v dnešní době virtuální reality a internetu velice aktuální.

Podle slov autora a režiséra Zdeňka Zelenky, díky náročnému dvouměsíčnímu zkoušení zastávají účinkující svoje role na jedničku, role je baví, a to i díky skvělé hudbě Jiřího Škorpíka a vtipným textům Borise Pralovszkého. Tvůrci se snaží společně vytvořit muzikál tak, aby byl plný hravosti, humoru ale i nadčasových myšlenek.  

Jiří Korn (alternuje s Martinem Poštou) představitel Doktora Oxe je s napsáním hlavní postavy spokojen, i když úkol ztvárnit ji bude nelehký. Zamýšlí se nad postavou a popisuje ji: „Doktor Ox při honbě za úspěchem a za naplněním jeho představ a tužeb je ochoten se bez skrupulí spojit s kýmkoli. Je bez soucitu a tím i bez duše. Je příkladem bezohledné lidské touhy ovládat ostatní. Je to smutné, avšak už jsme za dobu lidské existence byli svědky mnohých exemplárních případů. No, úkol pro mě nelehký. Zdá se, že mám duši. Každopádně po představení budu šťastný a budu si namlouvat, že to byl zlý sen. Způsob prezentace této osoby bude nutné postupně uchopit. Uvidím, zda se mi to podaří.”

Režisér Zdeněk Zelenka oceňuje účinkující, jejich herecké, taneční a činoherní výkony, které jsou zejména v hlavních rolích velmi náročné. Zmiňuje například jednu z hlavních postav Tristona. Postava se v průběhu děje mění z naivního chlapce až po mladíka, který se odvážně dokáže v dramatické situaci postavit na stranu spravedlnosti.

„Muzikál by měl nejen pobavit, ale měl by mít i vyšší ambice. A tady ta myšlenková nadstavba je, jak doufám, docela čitelná,” popisuje Zelenka. Dodává, že konec muzikálu bude pro diváky velkým překvapením, prozradit může snad jen to, že se odehraje v současnosti.

Autoři ve svém díle tak varují před lidmi, kteří se snaží ovládat myšlení obyvatel za každou cenu a jdou přes mrtvoly - což je Doktor Ox. Tvůrci věří, že premiéra, která je naplánovaná na 5. října v Divadle Hybernia , splní očekávání. Bude to muzikál zábavný a pro diváky svým zpracováním, svým záměrem atraktivní a v současné nabídce muzikálů bude snad vítaným žánrovým osvěžením.

Námět: Jules Verne, libreto a režie: Zdeněk Zelenka, hudba: Jiří Škorpík, texty písní: Boris Pralovszký, choreografie: Ivana Hannichová, scéna: Petr Hloušek, kostýmy: Roman Šolc.

Hrají a zpívají: Jiří Korn | Martin Pošta, Peter Pecha | Petr Ryšavý, Ladislav Korbel | Ondřej Bábor, Petra Vraspírová | Ivana Korolová, Vojtěch Drahokoupil | Lukáš Randák, Jakub Šlégr | Tomáš Smička, Barbara Chybová | Aneta Dobešová, Františka Stropnická | Anna Slováčková, Kateřina Brožová | Dita Hořínková, Andrej Hryc | Tomáš Trapl, Vanda Károlyi | Renata Podlipská, Ernesto Čekan, Vlastimil Korec | Jiří Zonyga, Rudolf Kubík | David Uličník

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků