Hlavní obsah
Tak, tady je rekord...... Foto: Pavel Kalina

Noví rekordmani naskládali do 360litrové sklenice 2265 utopenců

V malé obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku se v sobotu 20. dubna dopoledne parta dvaceti nadšenců sešla v nádvoří pivovaru společně s komisařem z agentury Dobrý den z Pelhřimova. V 10 hodin totiž začala soutěž v nakládání špekáčků do sklenice o obsahu 360 litrů.

Tak, tady je rekord...... Foto: Pavel Kalina
Noví rekordmani naskládali do 360litrové sklenice 2265 utopenců

Český občan je snaživý a vynalézavý. Parta kolem Jaroslava Kutílka, majitele malého rodinného pivovaru z vísky pod Železnými horami, přišla s nápadem, že společně naloží do sklenice o obsahu 360 litrů špekáčky proměněné na utopence. Loňský nápad při ukončení turistické sezóny se ujal a přes zimu se na krásné myšlence pracovalo.

„Kamarádi mi řekli, že když máš tady „skleničku“ o obsahu 360 litrů na medovinu, tak do ní můžeme připravit i utopence. Nejdříve jsme hledali, kde koupit chutné špekáčky a ty jsme našli v jednom družstvu v Rosicích. Tam vyrábí špekáčky, s nimiž vyhráli regionální soutěž Pardubického kraje o nejchutnější regionální výrobek. Potom jsme kontaktovali agenturu Dobrý den v Pelhřimově a ta nám mj. sdělila, že tato soutěž a rekord ještě není nikde zaznamenán," informoval Jaroslav Kutílek, jeden z organizátorů společenské akce.

Parta milovníků utopenců měla práci dokonale připravenou, v potravinářských bednách bylo připraveno 2000 špekáčků a dalších 500 pro případ, že jich bude málo. Nejdříve se špekáčky loupaly, další členové je rozkrajovali a vkládali cibuli, které bylo připraveno kolem 100 kilogramů, bylo připravené koření na kila a uvařeno bylo na 150 litrů nálevu tajného receptu. K tomu byl vyroben přípravek na napichování špekáčků, kterým se ukládaly na dno sklenice. Probíhalo to jako sériová výroba.

„Evidujeme pouze, zda tento rekord vůbec existuje, a když ne, tak se jedná o ustavující rekord. Jde o počet uložených špekáčků na čas a o počet lidí, kteří se tou činností zabývali," řekl komisař z agentury Dobrý den Tomáš Hrábek.

Čas běžel neúprosně, ale práce všem šla od ruky. Kolem 13. hodiny soutěž gradovala. Za tři hodiny, šest minut a 6 vteřin byla sklenice naplněná k hrdlu, zalitá nálevem a 20 milovníků utopenců si oddychlo - ustavující rekord byl vyhlášen komisařem z agentury Dobrý den z Pelhřimova. Bylo uloženo 2265 kusů špekáčků, proložených cibulí a paprikou. Nejmladším účastníkem akce byl malý Míša Kutílek, kterému bylo pouhých sedm týdnů.

Rekord bude nyní zapsán a v příštím roce vydán v České knize rekordů. Ochutnávka rekordních utopenců pro širokou veřejnost se uskuteční 18. května v pivovaru ve Žlebských Chvalovicích. Přejeme dobrou chuť. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků