Hlavní obsah
Foto: Ivana Kvasnicová

Nové varhany ozvučí celou katedrálu sv. Víta

Letos je tomu již 670 let od položení základního kamene pražské Svatovítské katedrály dne 21. listopadu 1344 za přítomnosti krále Jana Lucemburského a jeho synů Karla a Jana. Při slavnosti vyhlásil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka zahájení projektu stavby nových varhan pro Svatovítskou katedrálu.

Foto: Ivana Kvasnicová
Nové varhany ozvučí celou katedrálu sv. Víta

Letos uplyne 670 let od položení základního kamene Svatovítské katedrály. Během slavnosti sv. Víta v neděli 15. června vyhlásil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka zahájení projektu stavby nových varhan. Nástroj tak udělá v 21. století definitivní tečku za dostavbou katedrály.

„Chceme navázat na to, co bylo vykonáno v posledních několika letech: katedrála je opatřena novým osvětlením a novou elektroinstalací. To vše se podařilo především díky dárcům, jednotlivcům nebo firmám. Věřím, že i stavbu varhan se podaří uskutečnit touto cestou. Pozváni jsou všichni – i jednotlivci budou moci sponzorovat třeba malou píšťalu. Jednou pak budou moci říct svým dětem a vnukům, že i jejich rodina se takto na výstavbě katedrály podílela. Převážnou váhu financování však ponese církev a velké firmy, protože se jedná o částku v řádu desítek milionů korun,” uvedl kardinál Dominik Duka.

Projekt přijali za svůj všichni držitelé klíčů od korunovačních klenotů: prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

Mölzerovy varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro původní část, proto při dostavbě katedrály v roce 1929 byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou, kterou navrhl František Kysela s námětem na téma stvoření světa od biskupa Antonín Podlaha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků