Hlavní obsah
Vyprošťování "raněných" figurantů z řad jednotek dobrovolných hasičů Foto: Petra Hnátková

Noční můra záchranářů - hromadné neštěstí

Mimořádná událost s počtem raněných a obětí, který významně převyšuje počet zasahujících výjezdových skupin je zlým snem každého záchranáře. Naštěstí platí přímá úměra: čím lepší příprava, tím menší chaos.

Vyprošťování "raněných" figurantů z řad jednotek dobrovolných hasičů Foto: Petra Hnátková
Noční můra záchranářů - hromadné neštěstí

V sobotu 21. září krátce po jedenácté hodině zaktivovala simulovaná tísňová výzva na linku 112 všechny složky integrovaného záchranného systému. Policii, hasiče i záchranku. Dopravní nehoda linkového autobusu s cisternovou soupravou přepravující nebezpečnou látku a osobním automobilem. Základní informace, která spustila mezinárodní takticko prověřovací cvičení IZS  „Skalka 2013“.

Zdravotnické operační středisko ihned vyzvalo dostupné výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje oblasti Mariánských Lázní, Aše a Chebu k zásahu na silnici zhruba dva kilometry před obcí Pomezí nad Ohří a zvažuje aktivaci traumatologického plánu.

Příjezdem na místo události je vše jasné. Vedoucí lékař poskytuje operátorkám prvotní informace o rozsahu neštěstí. Mimořádná událost v rozsahu II. stupně poplachu.

Osobní automobil se třemi zraněnými cestujícími, včetně jednoho dítěte, převrácený na střeše, cisterna napříč jízdními pruhy s kabinou v příkopu a zraněným řidičem v bezvědomé uvnitř a linkový autobus v příkopu plný uvězněných lidí s různým rozsahem poranění. Všudypřítomný nářek, volání o pomoc, hysterie a panika. Je aktivován modul pro likvidaci následků hromadného neštěstí a v rámci mezikrajové spolupráce i Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje.

Rozbít okno, lidi vystříhat

Záchranáři za pomoci hasičů začínají vyprošťovat raněné. Rozbíjejí se okna, stříhají se plechy.  Při nehodě bylo zraněno 36 lidí, z nichž tři osoby utrpěly poranění neslučitelná se životem, dalších šest bylo zraněno těžce. Ranění jsou pod dohledem vedoucího lékaře zásahu tříděni dle závažnosti postižení a po zaléčení je záchranáři urychleně transportují do zdravotnických zařízení v Karlovarském kraji.

Mimořádné události s velkým počtem zraněných jsou situace, se kterými se záchranáři nesetkávají často, ale na které musí být vždy připraveni. Pro každého člena zasahujícího týmu je to situace extrémně náročná na fyzický výkon, psychiku i profesní výkon. Cvičení je nepostradatelná součást odborné přípravy, díky které je možné prověřit krizovou připravenost, a předejít tak možným chybám v koordinaci záchranných a likvidačních prací v případě skutečné události.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků