Hlavní obsah
Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha Foto: katedrála

Noc kostelů zahájí vyzvánění zvonů i na katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

V rámci akce Noc kostelů se v pátek 1. června nabízí mimořádná příležitost prohlídek kostelů - v celé republice se jich otevře přes 1100, mezi nimi i v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze na Hradčanech. Akce bude provázena bohatým hudebním programem s průvodcovanými prohlídkami zdarma.

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha Foto: katedrála
Noc kostelů zahájí vyzvánění zvonů i na katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je nejvýznamnějším kostelem v naší zemi. Její stavba byla zahájena v době vlády Karla IV. Matyášem z Arrasu ,dále Petrem Parléřem a dokončena do dnešní podoby byla v roce 1929. V katedrále jsou pohřbeni čeští králové, pražští biskupové a arcibiskupové a také národní světci. Její význam podtrhuje i to, že v korunní komoře nad svatováclavskou kaplí jsou uchovávány české korunovační klenoty.

V pátek 1. června nabídne katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha prohlídky a hudební program zdarma. Akce Noc kostelů začíná od 18 hodin (zazní všech sedm zvonů katedrály) mší svatou, kterou slouží P. Ondřej Pávek, dómský farář.

Po mši svaté si mohou návštěvníci prohlédnout s odborným doprovodem celou katedrálu, a to v několika časových termínech. Komentovaná prohlídka katedrály, hrobky českých králů, Svatováclavské kaple a katedrální věže a zvonů se uskuteční v podání studentů Katolické teologické fakulty od 19.00, 20.30 a 21.30 hodin, trvat bude zhruba hodinu.

Další část hudebního programu od 20 hodin uvede kardinál Dominik Duka, pronese slavnostní přivítání. Návštěvníci mj. uslyší houslový a varhanní koncert. Program zakončí ve 23. hodin noční požehnání všem přítomným a varhanní koncert varhaníka Josefa Kšica.

Celý program na: www.katedralasvatehovita.cz

V 18.00 hodin se rozezvučí také druhý největší zvon v České republice (po Zikmundovi), kterým je zvon Marie zavěšený ve věži kostela Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze. Znít budou i celé zvonkohry, jako je zvonkohra na Loretě či vyšehradské v bazilice sv. Petra a Pavla (ve 23.45 hodin).

Seznam kostelů s programem je k dispozici na www.nockostelu.cz.

Noc kostelů se uskuteční nejen v celé České republice, ale také v Rakousku, na Slovensku, v Německu či Nizozemsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků