Hlavní obsah
Ostrava 30.8.2018 Opěrná zeď nad budoucím novým stadionem Bazaly se zazelení. Foto: Josef Zajíc

Nevzhledná opěrná zeď nad ostravskými Bazaly rozkvete

Dvě stě metrů dlouhou a čtyři metry vysokou opěrnou zeď nad stadionem Bazaly v Ostravě - říkalo se jí hladová tribuna - zdobí nevzhledné graffiti. Časem se zazelená. Tak jak půjde výstavba nového sportovního stánku, Správa silnic Moravskoslezského kraje nechá stěnu osadit dřevinami.

Ostrava 30.8.2018 Opěrná zeď nad budoucím novým stadionem Bazaly se zazelení. Foto: Josef Zajíc
Nevzhledná opěrná zeď nad ostravskými Bazaly rozkvete

Přípravné práce na výsadbu rychle rostoucích popínavých dřevin - přísavníku trojcípého a pětilistého - začnou v září. Přes stovku sazenic zahradnictví vysadí v říjnu.

Příští rok na jaře by na zdi měla vyrůst barevná přírodní kulisa, nenáročná na údržbu a odolná vůči nepříznivému městskému prostředí, která zároveň přispěje k citelnému snížení prašnosti a hluku v této části krajského města. 

„Moravskoslezský kraj dělá maximum pro to, aby minimanizoval škodlivé vlivy dopravy na životní prostředí. Spolupracujeme přitom s městy a obcemi. A i když mají komunikace různé vlastníky, dokážeme se dohodnout ku prospěchu obyvatel. Osazení opěrné zdi nad ostravskými Bazaly je jedna z drobností, která lidem zpříjemní život,” řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Vzhledem k tomu, že ve stejné době, tedy v příštím roce, již budou budovy, nová tribuna na Bazalech a zázemí pro sportovce nabývat konkrétní podoby, zelená stěna za sportovním stánkem bude dalším přínosem k okrášlení města Ostravy.

„Zvolené druhy pnoucích dřevin jsou schopny velmi rychle vytvořit souvislou a na pohled velmi atraktivní zelenou stěnu. K podkladu se připravují úponky s přísavnými terčíky. Nijak ho tím nenaruší, naopak svým střechovitě postaveným olistěním brání pronikání dešťových srážek k povrchu opěrné zdi,” uvedl ředitel Správy silnic Moravskoslezského kraje Tomáš Böhm.

Výsadbu a vše, co s ní souvisí, hradí Správa silnic Moravskoslezského kraje. Náklady dosáhnou zhruba 100 tisíc korun. Práce mají na starosti společnosti Ostravské komunikace, a. s. a BOROBUDUR s. r. o.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků