Hlavní obsah
Hold byl plný barev a úsměvů Foto: Zdena Hanusová

Netradiční hold Smetanovi

Bývá zvykem, že se k uctění památek mimořádných osobností přistupuje s úctou a pokorou. Když se k tomu však přidá mladistvý zápal a smysl pro humor, může z toho vzejít událost, jaká se odehrála v pátek 20. června na Smetanově náměstí v Litomyšli.

Hold byl plný barev a úsměvů Foto: Zdena Hanusová
Netradiční hold Smetanovi

Událost, o níž se bude mluvit pochvalným tónem. Studenti pedagogické školy a členové pěveckého sboru KOS holdovali Bedřichu Smetanovi s lehkou nadsázkou: předvedli litomyšlskému publiku „znamenitou, nikdy před tím nevídanou komedii“ na téma průvodu komediantů z Prodané nevěsty. Došlo i na „opravdového indiána z Otahitánských ostrovů“ a na drezúru amerikánského medvěda.

Jako mluvčí se u mikrofonu vystřídali místostarosta a dramaturg Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská a ředitel Národního divadla moravskoslezského Ostrava Jiří Nekvasil, který režíroval řadu smetanovských inscenací včetně Čertovy stěny, jež byla v rámci festivalu uvedena týž večer.

Setkání u pomníku Bedřicha Smetany ukončil sborový zpěv písně Proč bychom se netěšili… Průtrž mračen, která se při posledních tónech skladby spustila, jako by se ironicky ptala, zda všichni přítomní myslí své „těšení se“ vážně. Mysleli – a vydrželi zpívat do poslední noty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků