Hlavní obsah
V létě se na Mělnicku zraní nejčastěji dospívající a muži středního věku. Foto: Lucie Zikmundová

Nejvíc letních úrazů mají v létě dospívající a muži středního věku

Nejvíc letních úrazů mají podle primáře chirurgického oddělení Nemocnice Mělník Jana Roháče dospívající a muži ve středním věku. Muži utrží až dvakrát víc zranění než ženy, což odpovídá rizikovějším profesím a sportům, které provozují. Malé děti jsou na tom oproti očekávání lépe.

V létě se na Mělnicku zraní nejčastěji dospívající a muži středního věku. Foto: Lucie Zikmundová
Nejvíc letních úrazů mají v létě dospívající a muži středního věku

„Nejvíce úrazů je spojeno se sportem, zejména rekreačním, a hodně bývá zranění kvůli alkoholu,“ řekl Roháč. Přibývá i řezných a tržných ran. Letní prázdniny, které se přehouply do druhé poloviny, se nijak neliší od jiných, a to spektrem ani počtem úrazů.

Chirurgové mělnické nemocnice ošetřují denně 30 až 40 lidí, kteří se zraní. V létě jsou úrazy nejčastěji způsobeny pádem, například z kola či kolečkových bruslí. „Pacienti pak většinu utrpí otřes mozku nebo zlomeniny,“ dodává primář. Často hraje při pádech roli podle něho také alkohol. Denně tak ošetřují lékaři kolem deseti zlomenin dolních i horních končetin. Hospitalizovat musejí denně kolem pěti zraněných.

„Novinkou jsou lidé starší 50 let, kteří si zlomeninu způsobí při pádu z kolečkových bruslí,“ upozorňuje Jan Roháč. Lidé by neměli zapomínat na používání ochranných pomůcek, tedy přilby a chrániče kloubů.

Trendem poslední doby podle Roháče je méně sádrovat a více operovat. Doba léčby se tím urychlí až o polovinu. Operace čeká i pacienty s přetrženou Achillovou šlachou nebo zlomeným zápěstím, což jsou také častá letní zranění.

Řezná a tržná zranění

V létě pravidelně přibývá sezónních řezných a tržných poranění. Také kvůli práci s pilou. Nechybí ale ani kuriózní úrazy, své o tom ví šestatřicetiletá žena z Vysoké u Mělníka. Otevřenou zlomeninu, pohmoždění nártu a stržené nehty na několik prstech ji způsobil kůň. „V neděli ráno uteklo v obci několik koní, na procházce v tu chvíli byla moje dcera s dědečkem. Bála jsem se o ně a vyrazila na místo,“ vypráví obyvatelka Vysoké.

Chtěla zabránit větší tragédii a koně odvézt ze silnice. Když už byla zvířata na poli, nešťastnou náhodou jí jeden stoupl kopytem na nárty. „V mělnické nemocnici, kde mne ošetřoval Petr Vožeh, byli všichni profesionální. Zůstat jsem musela dva dny, dostávala jsem i antibiotika,“ říká žena a dodává, že jde o velice bolestivé zranění.      

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků