Hlavní obsah
Student Ondřej Boháč při pozorování volně žijících ptáků. Foto: Jiří Šafránek

Nejlepším pozorovatelem ptáků roku 2016 se stal Ondřej Boháč z Přerova

Pozorování ptáků již není jen činností ornitologů, ale i zábavou a koníčkem mnoha milovníků přírody. Ti se sdružují v Klubu 300 a společně soutěží v počtu pozorovaných ptáků. Nejlepšího a rekordního výsledku – 270 pozorovaných druhů ptáků v ČR za rok 2016, dosáhl šestnáctiletý student Ondřej Boháč.

Student Ondřej Boháč při pozorování volně žijících ptáků. Foto: Jiří Šafránek
Nejlepším pozorovatelem ptáků roku 2016 se stal Ondřej Boháč z Přerova

V České republice bylo historicky až do konce roku 2016 zjištěno celkem 402 druhů ptáků. Za rok 2016 bylo na našem území zaznamenáno 302 druhů a z nich 270 pozoroval i vítěz soutěže, která se oficiálně jmenuje Czech BirdList Contest. Podrobnosti o jejích pravidlech najdete na www.klub300.cz/cbc.

Na druhém místě s 255 pozorovanými druhy se umístil Pavel Brandl z Prahy a o třetí místo se dělí dokonce dva soutěžící – Vlastimil Dobeš z Pístovic na Vyškovsku a Jarmila Kačírková z Přerova se shodným počtem 244 pozorovaných druhů ptáků.

Pozorovatelé ptáků soutěží i v počtu pozorovaných druhů za celý život a v počtu pozorovaných druhů v západním Palearktu. Nejlepším celoživotním pozorovatelem je již několik let Jiří Polčák z Lipníka nad Bečvou, který jako jediný v ČR přesáhl magickou hranici 300 druhů. Loňský rok ukončil s číslem 303 pozorovaných druhů v ČR za svůj život. Nejlepším pozorovatelem v oblasti západního Palearktu je od loňského roku Josef Chytil z Přerova, který na svých cestách po Evropě, severní Africe a jihozápadní Asii zaznamenal 508 druhů.

Rok 2016 byl nejen pro pozorovatele ptáků, ale i pro ornitologii velmi výjimečný. Na území České republiky se objevila i řada rarit a několik zcela nových druhů. Asi nejznámější raritou loňského roku se stal teprve šestý výskyt strnada malinkého v ČR, kterého na Přerovsku objevil Ondřej Boháč, nejlepší pozorovatel ptáků v ČR za rok 2016.

Zcela novými druhy, zjištěnými poprvé v České republice v roce 2016, jsou rákosník plavý a pěnice vousatá. Seznam ptáků ČR se každoročně mění a upravuje a této činnosti se věnuje Faunistická komise ČSO.

Podrobnosti o pozorování ptáků, soutěži, zajímavých ornitologických lokalitách, technice vhodné pro pozorování i a o tom, jak se stát členem Klubu 300, najdou zájemci na www.klub300.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků