Hlavní obsah
Milešovka Foto: Vratislav Konečný

Nejhezčí výhled je z Milešovky a Lovoše

Jako rozházené homole trčí v krajině vrcholy Českého středohoří. Na některých stojí zříceniny hradů, na jiných rozhledny. Nejvyšší vrchol - Milešovku - nazval německý cestovatel von Humboldt jako jedno z nejhezčích vyhlídkových míst na světě. Měl pravdu, královna Středohoří skýtá skvělý rozhled.

Milešovka Foto: Vratislav Konečný
Nejhezčí výhled je z Milešovky a Lovoše

Na vrchol je nejlepší jít z Bílky, stoupání je mírně náročné, ale není strmé. České středohoří je vulkanického původu. Hora měří 836,5 metru a jméno dostala podle obce pod ní ležící. Milešova.

Je největrnější horou u nás, 8 dnů v roce tu nefouká. Humboldt tu byl poprvé v roce 1819 v doprovodu pruského krále Bedřicha Wilhelma III. Oba sem chodili až do roku 1839.  

Na vrcholu byla ve 20. letech minulého století postavena jedna z prvních horských restaurací, dnes je tu občerstvovací kiosek. V roce 1905 tu postavili meteorologickou stanici a vedle ní 19 metrů vysokou rozhlednu, která je za příznivých podmínek otevřená. Meteorologové tu mají stanici stále, k jejímu zásobování slouží malá nákladní lanovka. 

Kromě toho je tu i radiotelekomunikační bod. Za dobrého počasí uvidíte i Klínovec, Komáří vížku, Děčínský Sněžník, Krkonoše, Ještěd, Házmburk, Říp. Prý lze zahlédnout i zhruba 300 kilometrů vzdálené Alpy.

Když se hezky pokocháte panoramaty, slezete k Velemínu. Tady můžete zabočit ke zřícenině hradu Opárno, ale je celkem malá, nečekejte velehrad - a potom vzhůru na další kopec, který nám stojí v cestě. Na Lovoš. Cesta je méně náročná, Milešovka dá zabrat více.  

Plánovali tu postavit lanovku

Z Lovoše je kruhový výhled podobný tomu z Milešovky, jen města jako Litoměřice či Terezín jsou blíže. Kamenná stavba s vyhlídkovou plošinou a rozhlednou zde stála od roku 1892, v roce 1918 ji zničili  vandalové.

Chata s vyhlídkovou plošinou, která slouží dodnes, zde vyrostla v roce 1924. Za 2. světové války zde měli Němci protileteckou pozorovatelnu, chemičky v okolí byly pro Říši velmi důležité.  

Nedávný podnikatelský záměr uvažoval o výstavbě lanovky, cykloklodráze a sjezdovce. Snad se to neuskuteční, byl by to citelný zásah do přírody. Lovoš  hojně využívají paraglidisté. Sejít se dá pohodlnou cestou do Velemína nebo do Lovosic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků