Hlavní obsah
Foto: Petr Hejna

Návštěvou zámku Červené Poříčí pomůžete k jeho záchraně

Prohlídka zámku Červené Poříčí je především exkurzí do objektu, kde je možno vidět, kam až se dostal stav mnohých památek. A také jaký sisyfovský úkol je navrátit jim tvář a půvab, znetvořené nikoliv neúprosným zubem času a erozí jako u staletých zřícenin, ale způsobených lhostejností a neúctou k odkazu předků.

Foto: Petr Hejna
Návštěvou zámku Červené Poříčí pomůžete k jeho záchraně

Historie zámku se datuje k 16. století, kdy na jeho místě stávala tvrz Mladoty z Jelmanic. Vyrytý nápis na kamenné desce nad hlavním vchodem dokladuje rok 1611, kdy zde Mikuláš Šic z Drahenic nechal postavit zámek ve stylu saské renesance.

V celém objektu je dochováno a k rekonstrukci připraveno několik fresek, a to především stropních maleb (např. antické motivy Paridův soud, Bohové na Parnasu). Malby byly dochovány díky tomu, že v předešlých desetiletích se nacházely pod podhledy, instalovanými v místnostech pro snížení stropů za účelem snazšího vytápění. Na zdech je patrná jak ornamentální výzdoba, tak zbytky vyobrazení zámku italských Habsburků, nebo portrét šlechtice.

V lapidáriu se nacházejí sochy, spodobňující české panovníky a bavorské kurfiřty – z původního počtu 56 se jich dochovala přesně polovina, tedy 28. sochy stávaly na zdi obklopující zámecký park.  

Ve správě zámku je i kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z roku 1713, oku libý barokní stavba s rokokovým oltářem. Ve výmalbě dominuje bílá, růžová a zlatá barva, celá kaple již prošla zdařilou rekonstrukcí. Nedaleko směrem k silnici pak je k vidění socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století, zčásti se ukrývající ve větvoví stromu, stojícího na přilehlé zahradě.

Zámek Červené Poříčí se nachází ve stejnojmenné obci vedle hlavní silnice z Klatov do Plzně, bezmála na dohled od nedalekého zachovalého vodního hradu Švihov.

Po návštěvě tohoto unikátního pozdně středověkého sídla (výstavba 1480 - 1489) s renesanční výzdobou není od věci přesunout se dva kilometry severněji a na vlastní oči vidět, k jaké devastaci panského sídla v Poříčí za časů plánovaného hospodářství ve správě Českých lesů došlo.

Komu tedy není lhostejný osud našich památek a spokojí se při prohlídce se skromnější expozicí a vybavením interiérů, ten zakoupením vstupenky napomůže k realizaci projektu záchrany objektu, procházejícího dlouhodobou a potřebnou rekonstrukcí. I na přísunu financí od návštěvníků je totiž závislá budoucnost komplexu, spravovaného Národním památkovým ústavem, který se má do dvaceti let navrátit plně do své původní podoby.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků