Hlavní obsah
Foto: NPÚ

Národní památkový ústav vydává ke Dni české státnosti Zápisník návštěvníka památek

První edice sběratelského deníku návštěvníka památek nabídne zajímavé příběhy z historie i prostor pro sbírání vstupenek a zachycení zážitků z cest s ilustracemi historických událostí. Patronem publikace se stal král Václav I. z rodu Přemyslovců, za jehož vlády byly založeny nejstarší české hrady.

Foto: NPÚ
Národní památkový ústav vydává ke Dni české státnosti Zápisník návštěvníka památek

Víte, že na jednom českém hradě byl uvězněn slavný alchymista? Slyšeli jste příběh o ukradeném obrazu z Červené Lhoty? Setkání dvou významných mužů předcházelo založení kláštera v Sázavě – víte kterých? A jakou nečekanou zprávu přinesl čáp na zámek Milotice?

Právě pro milovníky památek, české historie a zajímavých příběhů, připravil Národní památkový ústav Zápisník návštěvníka památek.

Nápad vytvořit Zápisník návštěvníka památek vznikl v Národním památkovém ústavu po zavedení nových jednotných vstupenek s historickým vyobrazením příslušné památky, které do roku 2019 postupně nahradí staré vstupenky na všech památkových objektech. Zápisník ovšem neslouží jen pro sbírání vstupenek, ale i jako deník zachycující osobní dojmy z návštěv památek a výletů.

„Touto publikací vycházíme vstříc poptávce návštěvníků, kteří při svých cestách po České republice cíleně navštěvují státní hrady a zámky a mají potřebu své zážitky trvale zachytit nejenom na fotografii ale například i touto nevšední formou.” přiblížila vznik zápisníku generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Sběratelský deník představí více než 100 památek poutavými texty formou příběhů z jejich historie. Ke každému objektu náleží předem označené místo k vlepení vstupenky a šlechtický erb, reprezentující významného majitele. Již navštívený objekt lze zároveň ohodnotit vybarvením příslušného počtu pečetí.

Zápisník obsahuje i přehlednou mapu se všemi státními památkami, včetně jmenného seznamu a kontaktních údajů, a rovněž piktogramy s informacemi o otevírací době, či o tom, zda je objekt bezbariérový nebo lze v jeho blízkosti parkovat a občerstvit se. Poskytuje tak komplexní informace pro turisty, kteří plánují návštěvu státního hradu, zámku a jiných památek.

Zápisník návštěvníka památek je možné zakoupit na pokladnách státních památek ve správě Národního památkového ústavu, ve vybraných turistických centrech nebo na e-shopu NPÚ na adrese www.npu.cz/e-shop.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků