Hlavní obsah
Ensemble FLAIR Jana Rokyty Foto: Ivan Korč

Nadžánrová kapela Flair Jana Rokyty zahraje ve Vsetíně

Valašský odkaz Jana Rokyty seniora, tóny opředenou poezii Petra Bezruče, teskné balady, temperament balkánských rytmů, ale i valašský rap a mnohem víc nabídne koncert kapely Flair, který se uskuteční v úterý 26. května od 19.00 hodin v sále vsetínského Kina Vatra.

Ensemble FLAIR Jana Rokyty Foto: Ivan Korč
Nadžánrová kapela Flair Jana Rokyty zahraje ve Vsetíně

Nadžánrová kapela Flair odstartovala svou existenci listopadovými koncerty v závěru loňského roku. Svým nástrojovým obsazením a přítomností sólové zpěvačky Kláry Obručové vychází z moravské lidové tradice.

Obsahem přináší Flair symbiózu hudby lidové a hudby vážné, která vychází tak trochu z Leoše Janáčka, Bély Bartóka, ale i z odkazu karpatských hudců, budapešťských i bukurešťských Romů a v neposlední řadě ze skladatelských kreací svého uměleckého vedoucího a cimbalisty Jana Rokyty mladšího.

Flair se po podzimních premiérových koncertech trochu odmlčel, ale vrací se po několika měsících zkoušení opět na koncertní prkna s obnoveným programem Od pramenů k moři....

Barevný a verzatilní hlas Kláry Obručové bude oscilovat mezi valašským folklorním festivalem a nočním klubem v Rumunsku, housle Petra Valy budou střídat jednoduché avšak o to těžší rovné tóny s šestáctinovými notičkami závratných rychlostí, klarinet Jiřího Pivovarčíka bude lkát zaslzelou východoslovanskou duší i štěbetat po maďarsky, Jiří Pospěch bude tu lidový kontráš, tu zase sólový violista medově zabarvených tónů, kontrabasista Lukáš Švajda bude tvrdit muziku od témbrů ryze táborových přes rychlé osminové doprovody až po smyčcová sóla nebezpečně blízko kobylce.

A nakonec: uměleckému vedoucímu Janu Rokytovi zbudou nejen všechny ostatní nástroje, ale i starost a především radost psát a upravovat k potěše své zpěvačky a muzikantů, ale i k potěše všech posluchačů, fanoušků a fanynek, jejichž srdce si Flair získá.

I přes svou krátkou existenci tělesa se FLAIR může pochlubit již prvním mezinárodně uznávaným oceněním. Spolu s Českým rozhlasem Ostrava se stala kapela FLAIR držitelem Hlavní ceny Grand Prix Svetozára Stračinu 2015 - nejvýznamnější mezinárodní soutěže rozhlasových nahrávek hudebního folkloru - se svou písní Ej, lásko, lásko v hudební úpravě Jana Rokyty, která ve vsetínském koncertním programu nebude chybět.

Předprodej vstupenek probíhá v kině Vatra. Více informací na: www.dkvsetin.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků