Hlavní obsah
Z Japonska přímo pod Orlické hory přijeli na benefiční koncert pro varhany členové Praque Cello Quarteta. Foto: Dana Ehlová

Nadšení posluchači se nemohli nabažit hudby v podání Prague Cello Quarteta

Doslova a do písmene bouřlivé ovace - to byl závěr benefičního koncertu Praque Cello Quarteta v Deštném v Orlických horách, který proběhl 11. června ve zcela zaplněném kostele sv. Marie Magdalény, kde na záchranu čekají vzácné varhany. Potlesk nebral konce a kvarteto muselo přidat několik skladeb.

Z Japonska přímo pod Orlické hory přijeli na benefiční koncert pro varhany členové Praque Cello Quarteta. Foto: Dana Ehlová
Nadšení posluchači se nemohli nabažit hudby v podání Prague Cello Quarteta

Čtveřice mladých violoncellistů - Ivan Vokáč, Jan Zemen, Petr Špaček a Jan Zvěřina - podpořila krátce po návratu z úspěšného turné v Japonsku obnovu památkově chráněného varhanního stroje - pozitivu - postaveného roku 1878 v dílně Franze Fingera v Kunčině Vsi. Benefiční vystoupení přilákalo neobvykle velké množství hudebních fanoušků, kterým se uskupení odměnilo skvělým koncertem s úžasnou atmosférou.

Stranou však nezůstal dobročinný účel, a tak se právě Prague Cello Quartet stal prvním, kdo se zapojil do záchrany varhanního pozitivu formou tzv. adopce varhanní píšťaly.

Starostka Deštného Alena Křížová spolu s předsedou spolku PROVARHANY Pavlem Svobodou proto během koncertu předali členům kvarteta úplně první děkovný list, jako důkaz, že píšťala C již má svého zachránce. Adopce ostatních varhanních píšťal bude pokračovat a na podporu jich čeká ještě sto šedesát jedna.

V programu koncertu, pořádaného spolkem PROVARHANY ve spolupráci s vedením obce Deštné v Orlických horách, zazněly například Rokokové variace od Čajkovského a další perly klasické hudby, v neposlední řadě pak také soudobá skladba Luboše Sluky, čestného občana této horské obce.

Hudební skladatel se akce osobně zúčastnil a při následném neformálním setkání ocenil nejen vynikající výkon violoncellistů, ale také  průvodní slovo během vystoupení, jímž si jednotliví členové posluchače naprosto podmaní.

Návštěvníci nadšeně aplaudovali i dalším slavným melodiím z klasického repertoáru Praque Cello Quarteta jako Failling slowly nebo James Bond, stejně jako skladbám Mr Sandman od Paula Ballarda nebo Bohemian Rhapsody od Freddie Mercuryho.  

Velký zájem o tento koncert ze strany posluchačů vyústil také ve výrazný příspěvek na sbírkové konto - celkový výtěžek činí 11 170 korun.

Další benefiční koncert ve prospěch varhan v Deštném se uskuteční v rámci populární a hojně navštěvované akce Tavení skla dřevem, jejíž jubilejní, dvacátý pátý ročník proběhne ve dnech 5. až 7. srpna. V sobotu 6. srpna se v kostele sv. Marie Magdalény představí laureát soutěže Pražské jaro a absolvent HAMU v Praze, varhaník Pavel Svoboda.     

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků